Közel száz javaslat érkezett az Erdélyi Magyar Értéktárba [AUDIÓ]

84 értéket terjesztettek fel kevesebb mint egy hónap alatt az Erdélyi Magyar Értéktárba, amelyből 25 erdélyi és 58 tájegységi jelentőségűt el is fogadott a bizottság – számolt be csütörtökön Hegedüs Csilla, az RMDSZ kultúráért felelős ügyvezető alelnöke, az Erdélyi Magyar Értéktár Bizottság november 17-én megválasztott elnöke. A bizottság kolozsvári ülésére a Romániai Magyar Demokrata Szövetségtől, a Nyárádmente Kistérségi Társulás Értéktár Bizottságától, a Szentimrei Alapítványtól és magánszemélyektől érkeztek a javaslatok, a szervezetek az értékek kiválasztásakor a teljes térség területi lefedésére törekedtek.

„Ha csupán ezeket a számadatokat nézzük, már most bebizonyosodni látszik: az elmúlt ezer évben számos olyan kiemelkedő és egyedi értéket teremtettek az erdélyi magyar emberek, amelyek térségünk elismert jellegzetességei. Az RMDSZ által létrehozott bizottság kiemelt feladata ezek beazonosítása, átörökítése, megfelelő hasznosítása a szórványban és a tömbmagyarság lakta vidékeken, hiszen ezek megannyi biztosítékot jelentenek kultúránk továbbadására, nemzeti önazonosságunk megőrzésére” – fogalmazott Hegedüs Csilla.

A kultúráért felelős ügyvezető alelnök az ülést követően kiemelte: a beérkezett javaslatok között, a teljesség igénye nélkül, a csíkszeredai Mikó-várral kezdődően a magos Déva várán, a gyulafehérvári székesegyházon keresztül olyan értékek szerepelnek, mint a nyárádszentsimoni középkori templom és harangláb, a szentgericei unitárius templom, a szentháromsági középkori templom és harangláb, a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum épületegyüttese, a kolozsvári Mátyás-szoborcsoport, a nagyváradi vár, Kós Károly életműve, az aradi Szabadság-szobor vagy a Tordai-hasadék. „Az értékfeltáró munkával a továbbiakban is hangsúlyosan foglalkozunk, ugyanakkor a civil szervezetek által delegált, szakemberekből álló bizottsággal közösen egy olyan rendszert is kidolgozunk, amely alapján kiválasztjuk azokat az erdélyi jellegzetességeket, amelyeket a Hungarikumok listájára is felterjesztünk” – tette hozzá Hegedüs Csilla.

Az Erdélyi Magyar Értéktár értéklistája itt érhető el.

Hallgassa meg Hegedüs Csilla nyilatkozatát!

A rovatból ajánljuk:

Felavatták az első Arad megyei bölcsődét, amely az országos program keretében épült
Arad megyében egyébként összesen nyolc új bölcsőde lesz, ebből kettőt az országos helyreállítási terv keretében európai uniós támogatásból, hatot pedig állami költségvetési forrásokból építenek meg. szerdán a pankotait avatták fel.
Két jelentős forgalomkorlátozásra figyelmeztet a városháza
Szombattól vasárnapig az Atrium Mall előtti útszakaszt zárják le, hétfőtől pedig két hétre a belvárosban javítások miatt tilos lesz behajtani a volt Petőfi utca egy szakaszára. A városháza fokozott figyelmet kér a közlekedésben résztvevőktől.
Ismét használhatják a Maros vizét itatásra, öntözésre
Csökkent a parajdi bányakatasztrófa nyomán szennyezett folyó sókoncentrációja.
Nőtt a sikeresen érettségizők aránya az óvások nyomán
Az aradi Csiky Gergely Főgimnáziumban is javult az arány: az óvások után eggyel több lett a sikeresen diplomázók száma.
Elektromos buszokkal oldják meg a tömegközlekedést Pécskán és a hozzá tartozó falvakban
Az 50 férőhelyes autóbuszok naponta kétszer fordulnak Tornyára és Szederhátra, a városban pedig óránként közlekednek majd.