Múzsa

Nyolc nap, tizenhat előadás – Magyarországon turnézik a kamaraszínház

Jelenet A Zördögből | A kamaraszínház által közreadott felvétel

Már többéves hagyomány, hogy nyáron magyarországi turnéra indul a társulat a Déryné-program keretében. Július 17–24. között A kolozsvári bíró című mesejátékot és a Móricz-egyfelvonásosokból összeállított A Zördög című élőzenés komédiát láthatja a közönség nyolc magyarországi településen. 

Kulturális különlegesség az aradi Zongora Háza [AUDIO]

A Zongora Háza | Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A közelmúltban az Aradi Fotó Klub több tucat eredeti Faix-képet adott megőrzésre a ház gazdájának, ugyanis Faix alapította a mai fotóklub elődjét, amire az utódok felettébb büszkék. A magán kezdeményezés jó fogadtatásra talált a helytörténetre és kultúrára fogékonyak körében, az elmúlt két és fél évben több kiállítást, könyvbemutatót és kamaratermi hangversenyt tartottak már az egykori Faix-féle zongorateremben, amit ma Zongora Házának neveznek.

Békéscsabai látogatók jártak a felújítás alatt lévő borosjenői várban

A vár külső területén is feltárás folyik | Fotók: Munkácsy Múzeum

A helyszínen Florin Mărginean régész kalauzolásával előbb az igen jelentős középkori felmenő falazatokkal rendelkező négyszögletes, három kör alaprajzú saroktornyokkal ellátott belső várat tekintették meg. A teljes gőzerővel zajló restaurálási munkálatoknak köszönhetően szinte teljes felületben vakolat nélküli falakkal találkoztak. Ennek köszönhetően jól elkülöníthetők voltak a tágabb építési periódusok, hiszen míg a középkorban és kora újkorban elsősorban kővel falaztak, addig a jelentős 19. századi átépítés során leginkább téglát használtak.

Több mint tízezer látogatott vonzott két időszakos kiállítás a múzeumban

Főleg diákokat vonzott a római birodalmat bemutató kiállítás | A múzeum által közzétett fotó

A Római birodalom. A győztesek technológiája című kiállítás a Kultúrpalotában működő történelmi és természettudományi részlegen volt látható két hónapon át, június 24-vel bezárólag. A látogatók ókori találmányokat ismerhettek meg, köztük 40 olyan hadigépezetet, amelyek innovatívnak számítottak a rómaiak korában. Megtekinthetők voltak korabeli fegyverek és páncélzatok – illetve azok korhű rekonstrukciói –, a legionáriusok és a római polgárok hétköznapi használati tárgyai, ruházatai, miként a gladiátorok tragikus sorsát is bemutatták.

Szegedi képzőművész kiállítása az Alfa Galériában

Molnár Sándor: Elveszett tárgyak | Forrás: webgaleria.hu/molnars1961

Molnár Sándor Makón született iparművész, felsőfokú tanulmányait Szegeden és Budapesten végezte, doktori értekezését a Temesvári Nyugati Egyetem Művészeti és Formatervezői Karán védte meg. Jelenleg a Szegedi Tudományegyetem Művészeti Intézetének adjunktusa, többek között alakrajzot, építészeti elemzést, formatant, ikonográfiát, tér és tárgyábrázolást oktat.

Válogatás című aradi kiállítását Anamaria Șerban és Siska-Szabó Hajnalka képzőművészek méltatják. A tárlat június 30-ig látható az Alfa Galériában.

Díjözön az Aradi Kamaraszínháznak

Tapasztó Ernő és Radu Macrinici nagybányai fesztiváligazgató | Az Aradi Kamaraszínház által közreadott fotó

Június 7–15. között immár 30. alkalommal szervezték meg Nagybányán a legrégebbi romániai nemzetközi színházi fesztivált, az Ateliert. Az Aradi Kamaraszínház a fesztivál visszatérő vendége, produkciói több mint tíz díjat gyűjtöttek a korábbi években. Idén az aradi társulat legújabb előadását láthatta a közönség: Willy Russel Shirley Valentine című bravúros és szórakoztató darabjában Kézdi Imola Jászai Mari-díjas színésznő lépett a nézők elé, akit a Legjobb női alakítás kategóriában jelöltek díjra.

Még két előadás júniusban az Aradi Kamaraszínház műsorán

Kézdi Imola Shirley Valentine szerepében | Fotó: Kiss Bea

Június 15-én, szombaton 19 órakor a Bábszínház termében újra látható az Aradi Kamaraszínház legújabb saját produkciója, a Shirley Valentine. Willy Russel többszörösen díjnyertes színdarabjának premierjét májusban tartották. A bravúros és szórakoztató one-woman-showban Kézdi Imola Jászai Mari-díjas, többszörös UNITER-díjas színésznő lép a nézők elé: Shirley szerepében elnyomásról, nőiségről, múló időről páratlan színpadi humorával és intelligenciájával szabadon beszélhet.

Arad, a név marad! – Gyulai könyvbemutatón a monográfia magyar és román kiadása

Puskel Péter, Ujj János és Király András az eredeti, magyar mű szerzői közül, és Doru Sinaci alprefektus az aradi könyvbemutatón | Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A könyvbemutatót a 95. Ünnepi Könyvhét keretében tartják meg a gyulai Mogyoróssy János Városi Könyvtárban június 20-án, csütörtökön 18 órától (magyarországi idő szerint).

Az aradi Szabadság-szobor Egyesület 2016 és 2021 között négyrészes monográfia-sorozatban foglalta össze a város magyarságtörténetét, helyi történészek írásai alapján. Ez felkeltette a román értelmiségiek figyelmét is, és az egymás történelmének, illetve történelemszemléletének jobb megismerésének szándékával kezdeményezték a könyvek román nyelvű fordítását.