Ismét megrendezik a magyar filmek fesztiválját

A 25. Filmtettfeszt – Erdélyi Magyar Filmszemle idén is több városban tart vetítéseket, köztük Aradon is.

Október 1–3. között tartják meg az immár hagyományos Filmtettfeszt-szemlét Aradon, a vetítéseknek ezúttal is a Művész- (Arta) mozi ad otthon.

A fesztivál idei válogatásában nemzetközi versenyeken díjazott filmek, független produkciók és egy fikciós dokumentumfilm szerepelnek, amelyek eddig nem kerültek hazai mozikba.

Minden vetítés 19 órakor kezdődik, a belépés ingyenes, érkezési sorrendben, a helyek függvényében.

Valamennyi film román nyelvű felirattal lesz látható. Az eseményt az Aradi Városi Kulturális Központ szervezi a kolozsvári Filmtettfeszt Egyesülettel együttműködésben.

Október 1., szerda, 19.00

A részleg (román-magyar filmdráma), rendezte: Gothár Péter, 82 perc, 15 éven felülieknek

Weiss Gizi valahol Kelet-Európában él az 1980-as évek végén. Egy tervezőintézetben mérnök, de egyszer csak áthelyezik. Kinevezést kap egyik napról a másikra, egy részleg vezetője lesz. Véget nem érő vonatút következik, de a részleg még arrébb van. Majd folytatódik az út, mert a részleg még távolabb van, a hegyek között, hóba fulladva, egy tó partján. Ez a senki földje. A részleg egy jéghideg kalyiba. Élete következő szakasza, élettere ez. A részleg. Nem tudni, meddig, kinek és miért...

A részleg | Fotó: port.hu

Közel tíz éves álma vált valóra Gothár Péternek, mire filmre írhatta Bodor Ádám elbeszélését. 1995-ben a Magyar Filmszemle nagydíját nyerte el a rendező.

Október 2., csütörtök, 19.00

Fekete pont (dráma), rendezte: Bálint Szimler, 119 perc, 12 éven felülieknek

Ájuldozó gyerekek és végeláthatatlan beszédek az ünnepélyes tanévnyitón. Finomfőzelék és hipós felmosóvíz jellegzetes szaga a menzán. A Berlinből hazaköltözött tízéves Palkó (Paul Mátis) csodálkozva szemléli egy átlagos magyar iskola mindennapjait. Egyedül Juci néni (Mészöly Anna), a pályakezdő tanárnő érti őt meg igazán, aki szintén elszenvedője a házmester-kultúrában rekedt intézményi rendszernek. A helyenként groteszkbe hajló, örkényi hagyományokat továbbvivő Fekete pont számos magyarországi producer együttműködésében, független alkotásként valósult meg. A locarnói filmfesztiválon három díjat is nyert.

 

Október 3. péntek, 19.00

Mi vagyunk Azahriah (zenés fikciós film), rendezte: Mazzag Izabella, 90 perc, 12 éven felülieknek

Azahriah poptörténelmet írt, amikor 2024 májusában három egymást követő koncerten töltötte meg a Puskás Arénát. De ez a film nem egy koncertfilm. Nem egy zenés dokumentumfilm. Nem is egy hagyományos portréfilm. A Mi vagyunk Azahriah egy valóságos és egy képzeletbeli utazás története, amelyeket Azahriah élete és dalai ihlettek.

 

A rovatból ajánljuk:

Az aradi magyar közösség legfontosabb elismerése – átadták a Kölcsey-díjakat [AUDIO]
Harsányi Attila színművészt és Kurunczi Ferenc amatőr fotóst tüntették ki.
Kárpátok visszhangja – látványos folklórműsor Aradon
A Magyar Nemzeti Táncegyüttes előadása február 9-én, hétfőn látható a nagyszínházban.
Most kezdődik a tánc! – Aradon is látható a Magyar menyegző
A film az 1970-es évek végén játszódik: két budapesti fiatalember kalotaszegi kiruccanása életre szóló kalanddá válik.
A Magyar Kultúra Napját ünnepelték Pécskán
A Himnuszra és szerzőjére emlékeztek a Magyar Közösségi Házban.
Január 26-án adják át a 2025-ös Kölcsey-díjakat
A Magyar Kultúra Napja alkalmából szervezett programban a Jókai Színház vendégjátékát is láthatja a közönség.
Ismét megnyitotta kapuit a megyei könyvtár főépülete
Hétfőtől péntekig 9–17 óra között tart a program. A téka alapjait az idén 145 éves aradi Kölcsey Egyesület tette le.