„Nem akartunk többnek látszani, mint akik vagyunk – vallja Gondi Mátyás fesztiváligazgató. – De tíz év alatt közösséggé váltunk.”
A 2025-ös Double Rise Fesztivál fellépői között ott lesz a Bagossy Brothers Company, az Aurevoir., a Bohemian Betyars, a Parno Graszt, Dánielfy, a Góbé, a Hundred Sins, valamint az idén 15 éves Intim Torna Illegál. A különleges zenei programot színesíti a Don’t Stop the Queen tribute zenekar és Szepesi Mátyás, a Konyha frontembere.
A népzenei vonalat idén a Magyar Banda, a Heveder, a Góbé és a Double Rise Fesztiválon debütáló HANGA zenekar erősíti majd, de a már hagyománynak számító folk programokat is megtalálják majd a lelkes amatőrök és a profik egyaránt. Lesz tánc és ének tanítás Kacsó Hanga Borbála és Berecz István vezényletével, de a csorgótól a Folkudvarig tartó vonulásokba is várunk minden zenészt, táncost és énekest. Az idei mesterkurzus tájegysége Gyimes lesz. A táncokat Deffend Inci és Didici Norbert tanítja majd és segítségükre lesz a Corvinus Közgáz táncegyüttes is.

A koncertek mellett a fesztivál hangsúlyt fektet az irodalmi és színházi programokra is: Torockóra érkezik a Forte Társulat által színpadra álmodott Piros esőt kortyolt a föld, mely a 80 évvel ezelőtti holokauszt roma áldozatainak állít emléket. Vecsei H. Miklós és a QJÚB társulata darabjával Radnóti Miklósnak tiszteleg, míg Szabó Balázzsal és Ratkóczi Hubával újra ott lesz Cseh Tamás szelleme. A Nemzeti Színház és a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház tagjai, akik a háborús helyzet ellenére vállalták a részvételt, egy zseniális abszurd komédiával készülnek, melynek rendezője ifj. Vidnyánszky Attila.
A színházi programokat gazdagítják a marosvásárhelyi, kolozsvári és budapesti színiegyetemek hallgatóiból verbuvált fesztiváltársulat produkciói, melyek a nap folyamán a közönség számára is megnyílnak, így bárki részese lehet a színházcsinálás élményének és hirtelen akár főszerepbe is csöppenhet bárki, aki arra jár.

Az irodalom rajongói gazdag évet ünnepelhetnek 2025-ben hiszen Jókai 200 éve, József Attila 120 éve született, így őket is ünnepelni fogják. Ehhez csatlakozik majd többek között Visky András, Adorjáni Bálint és Asztalos Emese. Az irodalmi programokat szinesítendő részt vesz az Erdélyi Magyar Írók Ligája is, amely közösségi programokkal színesíti a POKET-Udvart.
Ahol a zene, a kultúra és az emberi jelenlét újra és újra értelmet nyer
„Tíz év alatt sok minden változott. A világ is. Mi is. Egyvalami ugyanaz maradt: a fesztivál zenével, irodalommal és néphagyománnyal akarja az embereket összehozni” – fogalmaz Gondi Mátyás fesztiváligazgató, aki tíz éve, magyarországi egyetemistaként szeretett bele Erdélybe. Akkor még egyszerű hátizsákos turistaként, a Székelykő lábánál született meg benne egy olyan fesztivál ötlete, ami nem harsány, nem hivalkodó, és azóta sem akar többnek látszani, mint amit a hely vagy a közösség elbír. Emberi, a találkozások, a barátságok és a magyar kultúra fesztiválja. Itt örökérvényű barátságok szövődtek és kiemelkedő karrierutak bontakoztak ki.
„Itt éreztük először, hogy igazi zenekar vagyunk” – a Bagossy is visszatér a fesztivál színpadára
A Bagossy Brothers Company az első Double Rise-on még tehetségkutatós zenekarként állt színpadra. És noha ma már stadionokat töltenek meg, nem felejtik, hogy honnan indultak. „A Double Rise az a hely, ahol először éreztük, hogy igazi zenekar vagyunk” – mondja Tatár Attila gitáros, kiemelve, hogy „a Double Rise megtanított a szerethető egyszerűségre és a közvetlen emberi viszonyok fontosságára”.
A jubileumi koncertre különleges ajándékot hoznak: a Csillag az égen című népzenei ihletésű műsoruk egy részletét is eljátsszák. A koncertműsor a magyar népzene és a modern könnyűzene párbeszéde. Pont az, amit a fesztivál is képvisel: híd múlt és jelen között.
DJ Pici: aki már egy évtizede együtt lüktet a Double Rise közönségével
„A torockói iskolaudvaron kezdődött minden. A Double Rise megtanított felelősségre, problémamegoldásra, és arra, hogyan teremts közösséget technikával és zenével” – mondja Varga Árpád, vagy ahogy mindenki ismeri, DJ Pici, aki már akkor ott volt Torockón, amikor a fesztivál gondolata megfogalmazódott.

Amikor csak teheti, részt vesz a fesztiválon, de nemcsak a DJ-pult mögött tevékenykedik, hanem a Pikowatt produkciós cégen keresztül színpadot, fényt, hangot és hangulatot is biztosít. Mégis a közönséggel való kapcsolatára a legbüszkébb, ami egyedülálló Erdélyben: „Ez több a zenélésnél. Folyamatos figyelem, összekapcsolódás. Nem buli a buli, ha nem együtt csináljuk” – vallja.
Torockón a színház és a lélek találkozik
„Olyan hely ez, ahol az estéknek lelkük van” – mondja Vecsei H. Miklós, a QJÚB társulat alapítója, színész, író és közösségi alkotó, és hozzáteszi: „a szórakozás fontos, de ha nincs mögötte tartalom, meneküléssé válhat. Az előadónak felelőssége van: adni legalább egy mondatot, amivel hazamegy a közönség.” Jómaga idén is „hazatér” idén Torockóra, mert családjának mindkét ága erdélyi. Idén Radnóti Miklós és Gyarmati Fanni életét feldolgozó koncertszínházi előadást hoz, amelyben zene, irodalom és színház együttes erővel mozgatja meg a nagyközönséget.
„Ide kevésbé jutnak el azok a fuvallatok, amelyek elferdítik a gondolatokat. A helyi kultúra mágiája szorosabbá fonja a barátságokat, mélyebbre ássa az esték lelkiségét.” Az előadás célja nemcsak az emlékezés, hanem a kapcsolódás is – különösen azokkal a fiatalokkal, akik a kultúrához ma már gyakran más csatornákon kapcsolódnak.
Ahol a folk nem díszlet, hanem közösségépítő erő
A Double Rise első évétől kezdve fontosnak tartotta, hogy a népművészet ne csak háttérelem, hanem aktív, élő és élvezhető része legyen a fesztiválnak. „Aki nyitott, az itt otthon lesz. Aki kíváncsi, az itt találkozik” – fogalmaz Gondi Mátyás. Nem számít, ki honnan jött. A Double Rise közösséggé formál. Kárpátaljáról, Budapestről, Torockóról vagy Gyimesből – mindenki része lehet annak, amit ez a tíz év megteremtett.
Részletes program, jegyvásárlás és bővebb információk a hivatalos honlapon vagy a fesztivál Facebook-oldalán.