Ismét használhatják a Maros vizét itatásra, öntözésre

Maros

A Maros Aradnál | Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.

Mihai Pașca prefektus – mint a vészhelyzeti bizottság elnöke – kedden közleményben jelentett be, hogy a mérések beigazolták, a Maros vizének sókoncentrációja „a normális határétékekhez közelít”, ezért feloldják a folyó vizének öntözésre és állatok itatására való használatának tilalmát.

A korlátozást június 19-én vezették be, miután Soborsin környékén, ahol a folyó eléri a megyehatárt, „a megengedett határétéket megközelítő” sótartalmat mértek a vízben. Mint köztudott, a parajdi sóbányába májusban tört be a felette folyó Korond-patak vize, és az áradat néhány nap alatt teljesen elöntötte a bánya valamennyi részét, az abból kimosott sót pedig a Korond-patak tovább vitte a Kis-Küküllőbe, s onnan a Marosba.

Arad megye kormánymegbízottja közölte: a sókoncentráció csökkenése mellett az aszály miatt is a tilalom feloldása mellett döntöttek, mert „mind az állatoknak, mind a földeknek szükségük van a vízre”. 

A rovatból ajánljuk:

Kamionstopot rendeltek el Arad megyében a hőség miatt
Pénteken és szombaton lesz érvényben a korlátozás, mindkét nap 12–20 óra között. Az intézkedéssel a megyei tanács a kezelésébe tartozó utak állapotát akarja védeni, köztudott ugyanis, hogy a megolvadt aszfaltszőnyeg deformálódik a tehergépjárművek súlya alatt.
Hőségriadó az ország nyugati felében: 40 fok is lehet
Arad megyében pénteken 10 órától szombat 10 óráig érvényes a riasztás.
Felavatták az első Arad megyei bölcsődét, amely az országos program keretében épült
Modern, 40 gyerek kényelmét szem előtt tartó bölcsőde épült Pankotán.
Két jelentős forgalomkorlátozásra figyelmeztet a városháza
Szombattól vasárnapig az Atrium előtti sávot, hétfőtől az Unirii utca egy szakaszát zárják le.
Faodúban fészkelő méheket fogtak be a játszótéren
Egy óvoda közelében lévő játszótéren álló fa odújába fészkelt be egy méhraj Aradon.
Nőtt a sikeresen érettségizők aránya az óvások nyomán
Az aradi Csiky Gergely Főgimnáziumban is javult az arány: az óvások után eggyel több lett a sikeresen diplomázók száma.