Nem hozhatók forgalomba a VW Euro-5-ös dízelautói

Felfüggesztette a román közlekedési minisztérium a VW-csoport Euro-5-ös 1,2, 1,6, és 2 literes hengerűrtartalmú dízelmotorral felszerelt járműveinek törzskönyvezését – jelentette be csütörtökön Iulian Matache tárcavezető.

A rendelkezés nyomán a romániai Volkswagen, Seat, Skoda és Audi márkakereskedők telepein lévő mintegy 300 eladatlan járművet egyelőre nem lehet forgalomba hozni.

A miniszter szerint Romániában 105 ezer olyan, a VW-csoport által gyártott dízelmotoros járművet adtak el, amelyekbe a gyártó beszerelte a károsanyag-kibocsátási teszteket megtévesztő szoftvert; ezek közül 56 ezret újonnan, 49 ezret pedig használtan vásároltak meg romániai tulajdonosaik. A tárcavezető nem tudta megmondani, mikor fogják visszahívni az érintett járműveket, egyelőre a német szaktárcától várnak tájékoztatást az ügyben.

A dízelbotrány ügyében tartott csütörtöki bukaresti sajtótájékoztatón Graţiela Gavrilescu környezetvédelmi miniszter megnyugtatta az érintett autótulajdonosokat, hogy nem fognak magasabb környezetszennyezési illetékek fizettetni velük, akkor sem ha autójuk rosszabb besorolást kap: a román szaktárca az illeték-különbséget a VW-csoporttól akarja behajtani.

Marius Dunca, a fogyasztóvédelem igazgatója azt mondta: 100 ezer lejig terjedő bírságra számíthatnak azok a romániai márkakereskedők, amelyek a megtévesztő szoftvert tartalmazó járműveket eladták Romániában. „A gyártó német cég: őket nem tudjuk Romániában tisztességtelen kereskedelmi tevékenységért megbüntetni” – mondta Dunca. Megjegyezte, hogy a román fogyasztóvédelemhez egyelőre egyetlen, a dízelbotránnyal kapcsolatos panasz sem érkezett a Volkswagen ellen.

MTI

A rovatból ajánljuk:

Péró Tamás: igyekeztünk minden helyi közösség igényeit kielégíteni [AUDIO]
Elfogadták Arad megye költségvetését, amelyről az önkormányzat alelnökét kérdeztük.
Elfogadta az aradi önkormányzat a 2026-os költségvetést
A beruházások összértéke 927 905 840 lej, ami a teljes büdzsé 68 százalékát teszi ki.
Újabb öt évre kapott bizalmat a kereskedelmi kamara elnöke
Gheorghe Seculici 2013 óta áll az intézmény élén, ezalatt a kamara a régió meghatározó intézményévé vált.
Ősi gabonafajtákat termeszt Arad megyében egy svájci vállalkozó
A tönkölybúza és az alakor ellenálló, magas a tápértékük és a gluténérzékenyek is fogyaszthatják.