Egyre nagyobb a nyitottság a magyar értékek iránt [AUDIO]

Csiky Gergely szobra egykor aradi köztéren állt | Forrás: szoborlap.hu

Csiky Gergely szobra egykor aradi köztéren állt | Forrás: szoborlap.hu

Magyar, illetve művészettörténeti szempontból két, már elveszettnek hitt szobor újraállításáról egyeztetnek Aradon a magyar érdekképviseleti szervezet vezetői a múzeum és a megyei önkormányzat irányítóival.

A közgyűjtemény jelenleg tartó felújítása során a múzeum raktáraiból előkerült Darányi János néhai aradi főorvos, kórházalapító, valamint a pankotai születésű dráma- és színműíró Csiky Gergely mellszobra, akiről az aradi magyar iskolaközpontot nevezték el.

Mindkét szobrot – előbbit Tóth András, utóbbi Phlilipp István alkotta – a 20. század elején állították fel Aradon, de az első világháborút követő határmódosítás, az új román kultúrpolitika nem nézte jó szemmel a magyar világ emlékeit, így 1934-ben lebontották, és a raktárak mélyére száműzték.

2015 óta érezhető egyfajta szemléletváltás az aradi román közigazgatás és a múzeumvezetés részéről, aminek eredményeként ismét megnyílhatott az 1848–1849-es Ereklyemúzeum, a magyar képzőművészeti alkotásokból ismét berendezték a Képtárat, Szántay Lajos néhai műépítésznek és Salacz Gyula volt polgármesternek szobrot állítottak a városban, és egyre több magyar emléket tesznek ismét közkinccsé. Erről nyilatkozott Pataky Lehel Zsoltnak a magyar érdekképviseleti szervezet, az RMDSZ helyi elnöke, Faragó Péter parlamenti képviselő.

Hallgassa meg a Temesvári Rádió Magyar adása számára készített interjút:

 

 

A rovatból ajánljuk:

Buszsofőröket alkalmazna a CTP a pótlóbuszokra, de kevés a jelentkező
Júniustól Mikelakán autóbuszok szállítják majd az utasokat a villamossínek cseréje miatt.
A nyomtatott sajtó végnapjai? A romániai magyar újságírás perspektívái
Az MCC következő előadása a kisebbségi napilapok megszűnésének következményeit latolgatja.
Kelemen Hunor levele az erdélyi magyarokhoz
„Romániában az elnökválasztás még sosem szólt annyira a magyarokról, mint most. Sokan mondogatják, hogy ez ugyanaz a helyzet, mint 2000-ben, amikor Iliescu és Vadim Tudor között kellett dönteni. Rossz és kisebbik rossz között. Csakhogy ez most nem így van. Nem fogom elvitatni Vadim Tudor magyarellenes „érdemeit”, de hogy úgy mondjam: ő kispályás volt Simion mellett.”
Felhajtás nélküli városnap Pécskán
Takarékossági okokból idén a helyi tanács ünnepi ülésével emlékeztek meg Pécska Város Napjáról: Kiválóság-díjat kapott Andronie Erzsébet Mária és Ionel Brade.
Zimándi és szentpáli magyar néptánccsoportok is fellépnek az Európa-napon
A volt Nagypiac helyén ünnepi műsort tartanak, melyen fellépnek a nemzetiségek nép együttesei.