Még nincs felelőse a vadállat-mérgezéseknek

Nincs még hivatalosan megnevezett felelőse a vadállatok novemberi pusztításának – tudtuk meg az Arad Megyei Rendőr-főkapitányságtól.

Az elmúlt napokban a Transindex nyomán egyes magyarországi médiatermékek felelevenítették, hogy novemberben több vadállat tetemére bukkantak Arad megye Magyarországgal határos térségében, a szántóföldeken. Az állatok pusztulását feltehetően a rágcsálók és egyéb kártevők ellen (felelőtlen módon) kihelyezett mérgek okozták.

November közepén Németpereg és Szemlak környékén mezei nyulak, vörös rókák, pusztai ölyv, egerész ölyv és más madarak tetemeit fedezték fel. A jelek szerint a mezőgazdasági kártevők ellen használt méreg végezhetett az állatokkal, amelyet nem a törvény által előírt módon (az üregekbe, földdel betemetve) helyeztek ki, hanem műtrágyaszóróval terítettek szét több száz hektárnyi területen. A Milvus Környezetvédelmi Csoport tagjai a helyszínre utaztak, ahol a vadásztársulat képviselőivel járták be a területet. Az elhullott állatok között felfedeztek két mérgezés-gyanús parlagi sas tetemét is, amely faj az eltűnés szélén áll, Romániában mindössze egyetlen ismert fészkelő párról van tudomásuk az ornitológusoknak. A Milvus Csoport magára vállalta a parlagisas-tetemek toxikológiai vizsgálatának költségeit.

„Úgy tudom, hogy nemcsak közvetlenül a méregtől hulltak el a vadállatok, hanem azok is odavesztek, amelyek megették a mérgezett egereket, pockokat” – mondta Kovács Imre németperegi polgármester, elhárítva azt az állítást, hogy a község területén történt volna mindez. Az elöljáró magyarázata szerint a vadásztársulat neve a 8. sz. Pereg Vadásztársulat, ezért bármi történik a 10 ezer hektáros területen, nyomban a községgel azonosítják, de ez a sajnálatos mérgezés Szemlak külterületén történt (a környékbeli gazdálkodóktól származó nem hivatalos információnk szerint egy németországi vállalkozó által megművelt földeken).

Az Arad Megyei Rendőr-főkapitányság nyomozást indított az ügyben. Claudia Iuga sajtószóvivő érdeklődésünkre elmagyarázta, hogy még nem zárták le az aktát, ezért még nem tudja, hogy a nyomozók vádemelést javasolnak-e vagy sem – ez függ a tetemek vizsgálatának eredményétől, amit az állategészségühgyi laboratóriumtól kell megkapniuk. Bővebb tájékoztatást januárra ígért.

Hat évvel ezelőtt volt már hasonló eset Arad megyében, akkor is a Magyarországgal határos területen, de Kürtös, Kisiratos és Nagyiratos környékén; 2012 januárjában mintegy kétszáz őz hullott el mert megették a rágcsálóknak kiszórt mérget, és a gyanú szerint a Kürtösi Agráripari Kombinát volt a felelős. Hivatalosan nem jelentették be, hogy a tulajdonost, Dimitre Muscă nagyvállalkozót megbüntették volna, de egyes információk szerint jelentős pénzbírságot kapott.

Ifj. Zágoni-Szabó András, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének elnöke korábban többször is tolmácsolta a földművesek panaszát, hogy nem tehetnek semmit a vadkárok ellen. Az utóbbi időben elszaporodott nyulak és kisebb rágcsálók nagy károkat okoznak a vetésben, és hivatalosan semmit sem tehetnek a gazdálkodók. A nyulak elen még kérhetik a vadásztársaságok segítségét, de például a mezei hörcsög védett fajnak számít, ezért nem szabad elpusztítani, így az állomány túlszaporodott.

A rovatból ajánljuk:

Kamionstopot rendeltek el Arad megyében a hőség miatt
Pénteken és szombaton lesz érvényben a korlátozás, mindkét nap 12–20 óra között.
Hőségriadó az ország nyugati felében: 40 fok is lehet
Arad megyében pénteken 10 órától szombat 10 óráig érvényes a riasztás.
Felavatták az első Arad megyei bölcsődét, amely az országos program keretében épült
Modern, 40 gyerek kényelmét szem előtt tartó bölcsőde épült Pankotán.
Két jelentős forgalomkorlátozásra figyelmeztet a városháza
Szombattól vasárnapig az Atrium előtti sávot, hétfőtől az Unirii utca egy szakaszát zárják le.
Faodúban fészkelő méheket fogtak be a játszótéren
Egy óvoda közelében lévő játszótéren álló fa odújába fészkelt be egy méhraj Aradon.
Ismét használhatják a Maros vizét itatásra, öntözésre
Csökkent a parajdi bányakatasztrófa nyomán szennyezett folyó sókoncentrációja.