A nagyszabású felújítással a tömegközlekedést szeretnék kényelmesebbé, biztonságosabbá és a gépjárműhasználattal szemben vonzóbbá tenni. Ez környezetvédelmi szempontból is előnyös lenne, de idegenforgalmi célja is van a beruházásnak: szeretnék rendszeresíteni az egykori hegyaljai villamosvasút, a „zöld nyíl” nosztalgiajáratait.
A sínpár elavult, a megállóhelyek felújításra szorulnak, a felsővezetékek rászolgáltak a cserére. Mindezek érdekében az Arad megyei és az aradi önkormányzat partnerséget köt, hogy közösen dolgozzák ki a nagyszabású rehabilitáció műszaki tervét, és együtt nyújtsanak be pályázatot európai uniós vissza nem térítendő támogatásra – jelentette be a minap Sergiu Bîlcea, a megyei tanács alelnöke.
A munkálatok során megerősítik a nyomvonal alapját, kicserélik a síneket és az elektromos hálózatot – összesen 30,3 kilométer hosszan. Ezt egészíti ki az a beruházás, amiről már korábban beszámoltunk, és ami a Szabadhely és Gyorok közötti műút kiszélesítéséről és kerékpárút építéséről szól.
Jelenleg a villamosközlekedés lassú az elavult infrastruktúra miatt, ugyanilyen okokból költséges a karbantartása, mindezek miatt pedig az Arad vonzáskörzetében élők az elővárosi tömegközlekedés helyett a gépkocsikat választják, ami környezetszennyezést és nagy közlekedési dugókat okoz – indokolta Sergiu Bîlcea a felújítás szükségességét a megyei tanács által kiadott közleményben.
A nagyszabású felújítással a tömegközlekedést szeretnénk kényelmesebbé, biztonságosabbá és a gépjárműhasználattal szemben vonzóbbá tenni
– fogalmazott az alelnök.
A munkálatok jó esetben az év második felében kezdődhetnek el, és előreláthatólag három évig fognak tartani, ez idő alatt az utasokat villamospótló autóbuszok szállítják majd.