A „zöld nyílnak” megvolt a maga bája – a hegyaljai vasút villamosításának centenáriumát tartják hétfőn [AUDIÓ]

Ma már csak nosztalgiázni lehet róla...

 Ma már csak nosztalgiázni lehet róla...

 

Ma van az arad-hegyaljai helyi érdekű vasút üzembe állításának 107. évfordulója, és idén áprilisban volt a vonal villamosításának centenáriuma. Erre a két évfordulóra emlékeznek hétfőn az aradi közszállítási vállalat szervezésében. Az egykori „zöld nyíl” emlékét inkább csak az idősebb nemzedék őrzi. Néhány, kábeleitől megfosztott villanyoszlop, vagy a nyomvonalból megmaradt, a városi tömegközlekedésbe integrált, Arad és Gyorok között zötykölődő villamosjárat kelthet még nosztalgiát az emberekben a vicinális iránt.    

A gyoroki kocsiszín

 A gyoroki kocsiszín

 

„Gondoskodás"

 „Gondoskodás"

 

A gyoroki depóban egyfajta múzeumot is létrehoztak, amely a hegyaljai vasút történetét mutatja be, több-kevesebb hitelességgel

 A gyoroki depóban egyfajta múzeumot is létrehoztak, amely a hegyaljai vasút történetét mutatja be, több-kevesebb hitelességgel

 

Egykori megállóhely Hegyalja felé menet

 Egykori megállóhely Hegyalja felé menet

 

Pataky Lehel Zsolt az egykori hegyaljai villamosvasút történetét és jelentőségét, és néhány ahhoz kapcsolódó emléket foglalt össze a Temesvári Rádió elhangzott riportjában:

A rovatból ajánljuk:

Felavatták az első Arad megyei bölcsődét, amely az országos program keretében épült
Arad megyében egyébként összesen nyolc új bölcsőde lesz, ebből kettőt az országos helyreállítási terv keretében európai uniós támogatásból, hatot pedig állami költségvetési forrásokból építenek meg. szerdán a pankotait avatták fel.
Két jelentős forgalomkorlátozásra figyelmeztet a városháza
Szombattól vasárnapig az Atrium Mall előtti útszakaszt zárják le, hétfőtől pedig két hétre a belvárosban javítások miatt tilos lesz behajtani a volt Petőfi utca egy szakaszára. A városháza fokozott figyelmet kér a közlekedésben résztvevőktől.
Ismét használhatják a Maros vizét itatásra, öntözésre
Csökkent a parajdi bányakatasztrófa nyomán szennyezett folyó sókoncentrációja.
Nőtt a sikeresen érettségizők aránya az óvások nyomán
Az aradi Csiky Gergely Főgimnáziumban is javult az arány: az óvások után eggyel több lett a sikeresen diplomázók száma.
Elektromos buszokkal oldják meg a tömegközlekedést Pécskán és a hozzá tartozó falvakban
Az 50 férőhelyes autóbuszok naponta kétszer fordulnak Tornyára és Szederhátra, a városban pedig óránként közlekednek majd.