Mégsem utazhatunk Magyarországra a magyar okmányokkal

Hiába írtuk azt hétfőn, hogy magyar útiokmányokkal is átutazhatnak Magyarország területén azok, akik nyaralás vagy munkavállalás céljából Nyugat-Európába készülnek, mert a Kolozsvári Főkonzulátus kedden megcáfolta ezt, és felhívta az útra készülők figyelmét, hogy a tranzitútvonal csak román személyigazolvánnyal vagy útlevéllel vehető igénybe.

A július 15-től, a koronavírus-járvány elleni védekezésül hozott magyar beutazási korlátozások értelmében a sárga zónásnak nyilvánított Romániából karantén-kötelezettség terhe mellett lehet belépni Magyarországra, a vesztegzár pedig csak két negatív koronavírus-teszttel váltható ki. Ez az intézkedés nem vonatkozik a tehergépjárműveket vezető vagy az országot más célból (nyaralás, munkavállalás stb.) tranzitáló külföldi állampolgárokra – emlékeztet a Maszol.

Továbbá a jogszabály meghagyta azt a lehetőséget a Magyarországgal szomszédos országok állampolgárai számára, hogy a határtól számított 30 kilométeres sávon belül legfeljebb 24 órán át tartózkodhatnak az ország területén korlátozás nélkül.

A hangsúly a külföldi állampolgárokon van: a romániaiak ezt román személyivel vagy útlevéllel bizonyíthatják. Viszont sok kettős állampolgárságú családban a kiskorú gyereknek gyakorlatias okokból nem készíttettek román útlevelet, hanem a magyar személyivel/útlevéllel utaztak eddig külföldre.

Hétfőn a police.hu honlapon található információs telefonszámok egyikén, a Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság ügyeletes kezelőjétől azt kérdezte a Maszol munkatársa, hogy egy család, amelynek tagjai kettős állampolgárok, de a kiskorúaknak nincs román útiokmányuk, átutazhatnak-e Magyarországon, mire azt a választ kapták, hogy egyértelműen igen. Kedden ezt cáfolta Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa: hétfőn megjelent cikkre reagálva közölték, hogy hivatalosan egyik román–magyar határátkelőhelyen sem engedik tranzitálni azokat, akik magyar személyit/útlevelet mutatnak fel, a tranzitútvonal csak román okmányokkal használható.

Felhívták a figyelmet arra is, hogy a földrajzi és időkorlát is csak román személyit/útlevelet felmutatókra érvényes, a magyar okmányokkal rendelkezőktől koronavírus-tesztet kérnek, vagy karanténba kerülnek. A főkonzulátusról hozzátették: tisztában vannak azzal, hogy sok romániai magyar családnak okoz ez kellemetlenséget, és folyamatosan tájékoztatják a helyzetről a magyarországi operatív törzset is, de csakis a járványügyi helyzet alakulásától függ, hogy hoznak-e enyhítő intézkedéseket.

A rovatból ajánljuk:

Elutasította a parlament a Veștea-kormány beiktatását
189 képviselő és szenátor támogatta, 23-an ellene szavaztak az éjszakába nyúló parlamenti ülésen.
Az ősszel kezdő kilencedikesekre már más érettségi vizsga vár
Egy „szóbelivel” és egy írásbelivel több szigorlat vár rájuk.
Szigorítják a csendháborítás és a közrend megsértésének büntetését
Vége a hangoskodásnak, a visszaesőket súlyosan büntetik.
Zivatarok várhatók szerdán az ország egyharmadában
Helyenként villámlással kísért záporokra és jégesőre lehet számítani.
Adrian Veștea az új kormányfőjelölt, miután Eugen Tomac visszaadta a megbízását
Az elnök a parlamenti pártok megkérdezése nélkül döntött.