
A kormányalakítással megbízott Ilie Bolojan beszédet mond a parlamentben a bizalmi szavazás előtt | Fotó: MTI
A kormányban résztvevő pártok mindegyikének van miniszterelnök-helyettese a kabinetben, egy ötödik, pártonkívüli miniszerelnök-helyettes pedig a reformokért felel. A PSD hat, a PNL és az USR négy-négy, az RMDSZ pedig két miniszteri posztot kapott – írja az MTI.
A parlament elé terjesztett kormányprogram szerint a Bolojan-kabinet a költségvetési kiadások lefaragásával, az adóbevételek növelésével és a halasztható beruházások átütemezésével akarja csökkenteni a GDP 9 százalékát meghaladó költségvetési hiányt.
A program egyebek mellett legalább 20 százalékos leépítésekkel, a „túlzó” pótlékok lefaragásával irányoz elő megtakarítást a központi közigazgatásban.
Az állami hatóságok szintjén összevonásokat, egyes ügynökségek megszüntetését tervezik, és ismét belekerült a kormányprogramba a kiváltságos állami alkalmazottak „különnyugdíjának” reformja, a bírák és ügyészek korkedvezményének kivezetése.
A költségvetési bevételek emelése érdekében a kormánykoalíció szándéka büntethetővé tenni az adóelkerülést, kivonni a politikai befolyás alól az adóhatóságot és több más olyan állami intézményt, amelynek élére eddig a mindenkori kormánykoalíció „politikai algoritmusa” alapján, a kormánypártok neveztek ki vezetőket.
Egyelőre nem emelkedik a 19 százalékos általános forgalmi adó (áfa), de szűkül azon termékek listája, amelyeket a 9 százalékos kedvezményes áfakulccsal támogatnak, illetve a tüzelőfa és más támogatott termékek 5 százalékos kedvezményes áfáját is 9 százalékra emelik. Növekszik az ingatlanadó, emelkedik a jövedéki adó, az osztalékadó és az úthasználati díj.
Ilie Bolojan parlamenti beszédében köszöntet mondott a különböző ideológiát képviselő koalíciós pártoknak, amiért félretették vitáikat, hogy egy nehéz helyzetben stabil parlamenti többségű, a reformok iránt elkötelezett, nyugati irányultságú kormányt adjanak az országnak. A miniszterelnök rámutatott, az általa vezetett kormányt három szempont fogja vezérelni: az ország pénzügyeinek rendbetétele, Románia fejlődésének megalapozása és az állampolgároknak kijáró tisztelet helyreállítása.
Azt ígérte, a reformokat az államon fogják kezdeni, a kiváltságok és pazarlás felszámolásával javítva a szolgáltatások hatékonyságát.
Hozzátette: tisztában van azzal, hogy a kormány intézkedései népszerűtlenek lesznek, de szerinte Románia fizetésképtelenné válhat, ha nem néz szembe azzal, hogy többet költ, mint amennyit megengedhet magának és ezt csak úgy lehet kiigazítani, ha vezetői véget vetnek a populizmusnak, a kiváltságoknak, a választási megfontolásokból hozott döntéseknek. Mind a PNL-t ügyvivőként vezető Bolojan, mind Sorin Grindeanu, a PSD elnöke elismerte pártja „részleges felelősségét” az eddigi túlköltekezésben, és eltökéltséget ígért az ország pénzügyeinek rendbetétele tekintetében.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök azt hangoztatta, hogy a kormánynak „fogyókúrára” kell fognia az államot és helyre kell állítania az intézményeiben az állampolgár iránti tiszteletet.
Az eddig ellenzékben lévő USR nevében felszólaló Cătălin Drulă képviselő azt mondta: furcsa helyzet, de gyakorló szülőként nem ismeretlen számára, hogy most azoknak a pártoknak is részt kell venniük a „felelőtlen populizmus” következményeinek „feltakarításában”, amelyek előidézték a bajt.
A kormányoldal által szélsőségesnek nevezett Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítésével kezdődött „államcsíny” – a „népakarat eltérítése” – utolsó felvonásának minősítette a Bolojan-kormány beiktatását. Bejelentette, hogy az AUR nem vesz részt ebben a „színjátékban” és az AUR törvényhozóival együtt kivonult a teremből.
A Bolojan-kabinet beiktatását a kormánypártok és a nem magyar nemzeti kisebbségek frakciójának 301 képviselője és szenátora szavazta meg. A kabinet parlamenti jóváhagyásához legalább 233 szavazatra volt szükség.
A titkos szavazáson mindössze 9 ellenzéki törvényhozó adott le ellenszavazatot, a többiek kivonultak a teremből és nem voksoltak. Az új kormány hétfőn lépett hivatalba, miután a kabinet tagjai letették a hivatali esküt Nicușor Dan államfő előtt.

A Bolojan-kormány tagjai
- miniszterelnök: Ilie-Gavril Bolojan
- tárca nélküli miniszterelnök-helyettes: Marian Neacșu
- tárca nélküli miniszterelnök-helyettes: Tánczos Barna
- tárca nélküli miniszterelnök-helyettes: Dragoș Anastasiu
- miniszterelnök-helyettes, belügyminiszter: Cătălin Predoiu
- miniszterelnök-helyettes, védelmi miniszter: Liviu-Ionuț Moșteanu
- szállításügyi és infrastruktúráért felelős miniszter: Ciprian-Constantin Șerban
- pénzügyminiszter: Alexandru Nazare
- igazságügyi miniszter: Radu Marinescu
- mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter: Florin-Ionuț Barbu
- energiaügyi miniszter: Bogdan-Gruia Ivan
- egészségügyi miniszter: Alexandru-Florin Rogobete
- európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter: Dragoș Pîslaru
- oktatási és kutatási miniszter: Daniel David
- külügyminiszter: Oana-Silvia Țoiu
- környezetvédelmi, víz- és erdőgazdálkodási miniszter: Diana-Anda Buzoianu
- munkaügyi, családügyi, ifjúsági és társadalmi szolidaritási miniszter miniszter: Petre-Florin Manole
- gazdaságért, digitalizációért, vállalkozásokért és turizmusért felelős miniszter: Radu-Dinel Miruță
- fejlesztésért, közmunkálatokért és közigazgatásért felelős miniszter: Cseke Attila-Zoltán
- kulturális miniszter: Demeter András István