Aláírták a koalíciós megállapodást, az RMDSZ-nek három tagja lesz az új kormányban

kkaolíció

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, Soring Grindeanu, a PSD ügyvivő elnöke, Dominic Fritz USR-elnök, Varujan Pambuccian, a nemzeti kisebbségek frakcióvezetője és Ilie Bolojan kormányfőjelölt a koalíciós egyezmény megszületése után | Fotó: USR Facebook-oldal

A 2028-as parlamenti választásokig tartó közös kormányzásról írt alá koalíciós megállapodást hétfőn a parlamentben a legnagyobb frakcióval rendelkező Szociáldemokrata Párt (PSD), az európai néppárti tagsággal rendelkező Nemzeti Liberális Párt (PNL), az eddig ellenzékben politizáló, centrista Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR), a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) és a nemzeti kisebbségi frakció.

Az ország pénzügyeinek rendbetételére, szerkezeti reformokra vállalkozó négypárti kormányt Ilie Bolojan PNL-elnök vezeti, de az is benne van a megállapodásban, hogy a miniszterelnöki tisztséget félidőben átadja a PSD kormányfőjelöltjének. Minden koalíciós pártnak lesz miniszterelnök-helyettese, rajtuk kívül a PSD hat, a PNL és USR négy-négy, az RMDSZ pedig két tárca élére jelöl minisztert.

A bukaresti kormánynak – Ilie Bolojan kezdeményezésére – lesz egy ötödik, reformügyi miniszterelnök-helyettese is, a német–román üzleti kamara korábbi elnöke, a független Dragoș Anastasiu személyében. A bukaresti média által „román Elon Musknak” nevezett üzletember az egy hónapja kezdődött kormányalakítási tárgyalások során Nicușor Dan államfő tiszteletbeli tanácsadójaként részt vett a költségvetési hiány lefaragását célzó kormányzati intézkedések előzetes vitájában.

A decemberben alakult, távozó PSD–PNL–RMDSZ-kormány hét minisztere tagja az új kormánynak is, de nem feltétlenül eddigi posztján.

Köztük van az RMDSZ-es Cseke Attila fejlesztési miniszter, illetve Tánczos Barna, aki továbbra is miniszterelnök-helyettesként vesz részt a kabinet munkájában, de immár tárca nélkül. A kulturális minisztérium élére az RMDSZ Demeter András színművészt, a román közszolgálati rádió korábbi elnök-vezérigazgatóját, volt kulturális államtitkárt, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház egykori igazgatóját jelölte.

A koalíciós megállapodás aláírását követően Kelemen Hunor a magyar közmédiának azt mondta: a koalíciónak az RMDSZ nélkül is többsége lenne a parlamentben, tehát a szövetségnek az eddiginél kisebb lesz a politikai súlya ebben a „rendkívül bonyolult” koalícióban. Az RMDSZ Szövetségi Állandó Tanácsa (SZÁT) mégis több mint 80 százalékos szavazataránnyal a kormányzati részvétel mellett döntött, mivel a tavalyi választásokon az RDMSZ arra kért és kapott felhatalmazást, hogy adott esetben kormányzati eszközökkel szolgálja a magyar közösség érdekeit.

Kelemen Hunor szerint Nicușor Dan államfővé választása, illetve a második fordulóban tapasztalt hihetetlenül erős magyar mozgósítás és támogatás is a kormányzati részvétel mellett szólt, de az is szempont volt, hogy az RMDSZ-nek rálátása, beleszólása legyen a kormányzati döntésekbe. Ez egyfajta biztonságot is jelent, hogy a kormány ne hozhasson olyan radikális döntéseket, amelyek kiszolgáltatott helyzetbe juttatnák az erdélyi magyarságot – magyarázta. Az RMDSZ elnöke ennek szemléltetésére azt a – koalíciós egyeztetések során felmerült – felvetést hozta fel példaként, amely takarékossági szempontokra hivatkozva a jelenlegi 41-ről 8-ra csökkentené Románia megyéinek számát.

 

A beiktatásra váró kormányba az USR nevesíthetett külügyminiszter-jelöltet. A román diplomácia élére Oana Toiut, a párt – média és kommunikációs végzettségű – alelnökét jelölték. A belügyminisztériumot továbbra is a nemzeti liberális Cătălin Predoiu vezeti, a védelmi tárca élére pedig Ionuț Moșteanu alelnököt nevesítette az USR. Szociáldemokrata politikus marad az egészségügyi, igazságügyi, munkaügyi és szállítási minisztérium élén. Az új kormány hétfő délután járul bizalmi szavazásra a parlament elé.

MTI

A rovatból ajánljuk:

Bürokrácia-csökkentést vezetett be a közigazgatási minisztérium
„A polgár nem postás!” Az engedélyekhez már nem a lakosoknak kell kikérniük a telekkönyvi kivonatot.
Kisebb kerettel, de mégis lesz magánszemélyeknek szóló roncsautóprogram
Az eredeti költségvetés kevesebb mint egyharmadát fordítja az állam a lakossági autópark megújítására.
Dráguláshullám jön: áfa- és adóemelések jelentik a gazdasági megszorító intézkedéseket
Két százalékponttal emelik az áfát, 10 százalékkal nő az üzemanyag, az alkohol- és dohánytermékek jövedéki adója.
Korlátozták a közalkalmazottak veszélyességi pótlékát, sztrájkkal fenyegetnek a szakszervezetek
A bérkiegészítés összege egységesen bruttó 300 lej lesz átmenetileg.
Magyar az űrben: Kapu Tibor elindult a Nemzetközi Űrállomásra
Magyarország a második űrhajósával vesz részt a küldetésben, de első asztronautája jut el az 1998 óta működő Nemzetközi Űrállomásra.