Elhunyt Essig József

82 éves korában, november 23-án, hétfőn elhunyt Essig József – tudtatta Facebook-oldalán az Erdélyi Figyelő szerkesztősége.

A Román Televízió Kolozsvári Területi Stúdiója Magyar adásának állandó műsoraként jelentkező Erdélyi Figyelő nekrológja szerint Essig József 1938. június 18-án született az Arad megyei (Fazekas)Varsándon, evangélikus lelkészi családban. Az elemi osztályokat szülőfalujában végezte, majd Aradra, a Magyar Fémipari Középiskolába iratkozott be, végül az Aradi Vegyes Líceumban érettségizett 1956-ban.

Édesapja példáját követve, 1956 őszén beiratkozott a Kolozsvári Protestáns Teológia Evangélikus Karára. Elvégezte a papi szemináriumot, de végül mégis is úgy döntött, hogy új pályát választ, művészi adottságait és a képzőművészet terén szerzett ismereteit helyezi előtérbe.

Gyerekkorától nagy érdeklődést mutatott a technika vívmányai iránt, így amikor már anyagilag megengedhette magának, fényképezőgépet vásárolt. Első fotóit a családban készítette, ám hamarosan felfedezte a képrögzítés emlékmegőrző, dokumentáris értékét, és ellenállhatatlan késztetést érzett arra, hogy az élet fontos momentumait megörökítse, és az utókornak átmentse. Önképző körökben, a kolozsvári fotóskör tagjaként gyarapította szakmai tudását, míg elérte azt a szintet, hogy az országos megmérettetéseken 18 alkalommal díjazták munkáit.

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy szerkesztőségünk örökös tagja, kollégánk, barátunk, tanítómesterünk, id. ESSIG JÓZSEF...

Közzétette: Erdélyi Figyelő – 2020. november 24., kedd

1990-ben, a változások után videót vásárolt, és belekezdett a mozgókép, a filmkészítés rejtelmeinek tanulmányozásába. A fotográfiában szerzett tapasztalata nagyban elősegítette filmes karrierjének kibontakozását. Csép Sándor felkérésére 1990. március 15-től a Kolozsvári Televízió magyar adásának operatőre lett, ahol nagyon sok értékes filmet alkotott operatőrként, rendezőként, vagy szerkesztőként. Essig Józsefet a portré, a filmes esemény-bemutató és a dokumentumfilm érdekelte leginkább, azok az emberközeli műfajok, amelyek kiemelnek egy-egy rendkívüli személyiséget, embereket, vagy közösségeket a mindennapok küzdelmeiből, és példaként szolgálnak a jövő generációja számára.

Filmjeinek nagy része az erdélyi magyar kissebség életének eseményeit, hétköznapjainak fontosabb momentumait mutatta be.

1992-ben elnyerte a Magyar Újságírók Romániai Egyesületének (MÚRE) operatőri díját. 2000-ben nyugdíjazták a kolozsvári televíziótól, ám haláláig hűséges külső munkatársa maradt a stúdiónak.

2001-ben létrehozta a Reményik Sándor Művészstúdió Alapítványt. Az itt kifejtett tevékenységét és sikereit tartotta élete legfontosabb megvalósításának.

Az alapítvány tavaly áprilisban Aradon tartotta a XV. Reményik Sándor Emlékkonferenciáját az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesülettel közösen. A rendezvényről az Aradi Hírek is beszámolt, a rádióriport, amelyben Essig József is megszólalt, itt érhető el és hallgatható meg.