Kis egyesülés, nagy örömtánc: hórát járt a tanácselnök, az alprefektus, a csendőr- és katonatiszt

Együtt ropták | Fotó: Arad Megyei Tanács

Együtt ropták | Fotó: Arad Megyei Tanács

Január 24-én a „kis egyesülést,” a román fejedelemségek egységes román nemzetállamba vonását ünneplik Romániában, ezért is néhány éve munkaszüneti nappá nyilvánították az évfordulót, bár a többség nem emiatt, hanem az így kialakítható hosszú hétvégék miatt tartja számon a dátumot.

Aradon is megünnepelték pénteken a „kis egyesülést”, a városháza előtti téren körtáncra is perdültek a választott és kinevezett tisztségviselők, az állam és a rendvédelmi szervek képviselői. A megyei tanács által közösségi oldalára feltöltött videó szerint együtt járta a hórát Iustin Cionca tanácselnök, Doru Sinaci alprefektus, a csendőr- és katonatisztek, a határrendészet képviselői és a helyőrség hivatásos katonái.

 

Egyesülések

A román fejedelemségek egyesülése a 19. század közepén zajlott Moldva és Havasalföld egyesítésével: a folyamat a két fejedelemség közötti erős kulturális és gazdasági közelségre épült, és visszafordíthatatlannak bizonyult, amikor 1859. január 5-én Moldvában és 1859. január 24-én Havasalföldön mindkét fejedelemség uralkodójává választották Alexandru Ioan Cuza moldvai ezredest.

Mivel az egyezmény szövege nem írta elő, hogy a két fejedelemségben megválasztott uralkodónak külön személynek kell lennie, az egyesüléspárti vezetők úgy döntöttek, hogy a megválasztott moldvai uralkodót Havasalföldön is kinevezik. Így megtették az első lépést a román fejedelemségek egyesítésének véglegesítése felé. Az országok akkor perszonálunióba léptek.

A. I. Cuza | Forrás: Wikipedia/Szathmáry Pap Károly–Mihai Oroveanu

Az 1859. január 24-i történelmi aktus az első lépést jelentette az egységes román nemzeti állam megvalósításának útján.

1862 januárjában a fejedelemségek különálló kormányai lemondtak, hogy lehetővé tegyék Románia első egységes kormányának létrehozását Bukarestben.

A Cuza által kezdeményezett reformok sora, illetve a Franciaország és Poroszország által támogatott I. Károly uralkodó trónra lépése az egyesült fejedelemségekben, az 1859. évi aktust visszafordíthatatlanná tette.

Az 1866. július 1-jén kihirdetett alkotmány szerint az Egyesült Fejedelemségeket azóta hivatalosan Románia néven nevezik.

A „nagy egyesülés” néven az 1918. december 1-ején Gyulafehérváron tartott román nemzetgyűlést nevezik, amelyen a küldöttek – egyoldalúan, a többi nemzet véleményét figyelmen kívül hagyva – kinyilvánították Erdély egyesülési szándékát a királyi Romániával. Ezt megelőzően Aradon zajlottak tárgyalások a magyar kormány küldöttsége és a Román Nemzeti Párt vezetői között a Magyar Királyság területén élő románság önrendelkezési törekvéseiről, ezért a mai aradi románság a város „a nagy egyesülés bölcsőjének” tartja.

December 1-jét az 1989-es rendreszváltás után Románia nemzeti ünnepévé nyilvánították.

A rovatból ajánljuk:

Fogatos hazafi
Aradon tilos igavonó állat által húzott járművekkel közlekedni a közutakon, ezért közel kétezer lejre büntették meg a fiákerest.
Szerelmespárok lakatok százaival aggatták tele a gyalogoshíd korlátját
Vannak helybeliek, akik szép szokásnak nevezik, mások a híd szerkezete miatt aggódnak.
Kelendő a virág – csakhogy közterekről lopkodják
A zöldövezetek rongálásáért akár 1000 lejes pénzbírság is kiszabható.
Román–magyar egymásrautaltság Aradon
A március 15-i eső közös ernyő alá kényszerítette a meghívottakat.
Fogadj örökbe egy zöldövezetet! Kampányt indít az aradi önkormányzat
A jelentkezőknek vállalniuk kell, hogy két évig gondozzák az „adoptált” területet.
Még ilyet! Úszó sziget a városligeti tavon „a vadkacsák védelmében”
Made in Arad. Műfüves szőnyeggel és művirágokkal díszítették a giccset.