Márciusi ifjaknak kijáró tisztelettel emlékeztek meg Wittmann Rudolfról [AUDIO]

A szomorúfűz emlékeztet a tragédiára | Fotók: Pataky Lehel Zsolt

A szomorúfűz emlékeztet a tragédiára | Fotók: Pataky Lehel Zsolt

Péntek délelőtt fát ültettek egykori iskolájában az aradi Wittmann Rudolf emlékére. A Csiky Gergely Főgimnázium 2015-ben érettségizett diákja tavaly októberben esett el az ukrán–orosz fronton, ugyanis önkéntesként harcolt az ukrán hadseregben – az aradi magyar iskolaközpontban a márciusi ifjaknak kijáró tisztelettel emlékeztek meg róla.

„A magyar nép megszokta, hogy a szabadságért harcolni kell, ezt viszonylag sűrűn csináltuk a történelmünk folyamán. Ami összeköti a történelmet Rudival, az a szabadságba vetett hit” – vont párhuzamot a beszédében Wittmann Rudolf és az 1848-as márciusi ifjak áldozatvállalása között Lehoczky Attila történelemtanár.

Wittmann Rudolf a 2015-ös érettségi után jelentkezett a Francia Idegenlégióba, ahonnan öt év szolgálat után szerelt le. Amikor 2022 februárjában Oroszország megtámadta Ukrajnát, azonnal felvette a kapcsolatot korábbi ukrán légiós bajtársaival, hogy miben tudna segíteni. Kötszerekre, érszorítókra és egyéb felszerelésekre szervezett gyűjtést, de közönybe ütközött, ami elkeserítette, ezért úgy döntött, hogy személyesen megy segíteni, és önként jelentkezett az ukrán hadseregbe.

A tavaly decemberben felállított emlékplakát-kompozíció jelenleg a színház mögötti téren látható

Felkészültségének, kiképzésének köszönhetően egy év után – első külföldi állampolgárként – a különleges erőkhöz helyezték, amelynek a kötelékében esett el tavaly októberben Kelet-Ukrajnában, néhány héttel a 27. születésnapja után. Aradon temették el, utolsó útjára 25 bajtársa is eltávozást kapott. Rudolf édesanyja, Wittmann Gizella a pénteki megemlékezésen nem kért szót, de a faültetés után a jelenlévő újságíróknak elmondta: köszöni az iskolának a szép gesztust és a megható szavakat.

Fekete Karolina, a Csiky Gergely Főgimnázium tanítónője rokonként érintett a tragédiában. „A szomorúfűz azt üzeni, hogy ez egy olyan szomorúság, ami sokáig meg fog maradni bennünk. Tompulni fog, de egy 27 éves életet elveszíteni, hatalmas tragédia” – magyarázta elérzékenyülve. 

  • Pataky Lehel Zsolt a Temesvári Rádió Magyar adása számára készített összeállítást az eseményről. Hallgassa meg:

 

A megemlékezésen közreműködött az iskola elemi és általános osztályos diákokból álló kórusa, és jelen voltak az aradi március 15-i ünnepségre érkezett magyarországi pedagógusok és tanulók: a Szegedi SZC Móravárosi Szakképző Iskolából és a gyulai Erkel Ferenc Gimnázium Harruckern János Szakképző Iskolájából. 

Wittmann Rudolfnak tavaly decemberben a városháza mögötti parkban állítottak emlékül egy magyar, román és ukrán nyelvű plakátkompozíciót a Civil Arad nevű egyesület kezdeményezésére, ezt idén januárban átköltöztették a Szabadság (mai Avram Iancu) térre, a Hős katona emlékműve mellé. A tervek szerint az orosz–ukrán háború végéig köztéren is marad.

A rovatból ajánljuk:

Ma már a románok sem ellenzik – húsz éve áll köztéren a Szabadság-szobor [AUDIO]
Az aradi Szabadság-szobor húsz évvel ezelőtti újbóli köztéri állítása a román–magyar együttműködés jó példája volt, egyúttal megmutatta Arad európai szellemiségét, már Románia uniós csatlakozása előtt.
Búzaszentelést tartottak az arad-ségai plébániatemplomban
A vetés megáldásáért, a jó termésért és a természeti csapások elhárításáért.
Iktatták az RMDSZ Arad megyei tanácselnöki és tanácsosjelöltjei jelentkezését [AUDIO]
A „befutók” Péró Tamás és ifj. Zágoni-Szabó András lehetnek.