Középkori csónak maradványa bukkant elő a Marosból

A Marosban talált csónakmaradvány | Fotó: Arad Megyei Múzeum

A Marosban talált csónakmaradvány | Fotó: Arad Megyei Múzeum

A Maros alacsony vízszintjének köszönhetően egy középkori monoxylon, vagyis egy darab fatörzsből kivájt csónak maradványai kerültek felszínre Arad közelében.

Járókelők lettek figyelmesek folyóparti séta közben a vízből kikandikáló csónakmaradványra, és értesítették az Arad Megyei Múzeumot. Az archeológusok megállapították, hogy a szakirodalomban monoxylonnak vagy einbaumnak nevezett, azaz egy darab fatörzsből kivájt vízijárműről van szó – nevezik még bodon- vagy bödönhajónak is –, amely az iszapba ágyazódott. A múzeum illetékesei azt nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek, hogy

feltételezéseik szerint a középkorban sószállításra használt csónak roncsai heverhetnek a folyó medrében, de szénizotópos kormeghatározással fogják megállapítani, hogy mikor is készülhetett.

A Maros az erdélyi sóbányák „termékének” az alföldre juttatását szolgáló fő útvonal volt egykoron, az Arad megyei Lippán például sóhivatal működött, a megvámolt só jelentős bevételhez juttatta „Erdély kapuját”.

A régészek azt vizsgálják, hogy ki tudják-e emelni a csónakmaradványt a folyóból anélkül, hogy végzetesen megsérüljön. Ha sikerül a művelet, a leletet restaurálás után kiállítanák a múzeumban, ahol egyébként látható egy hasonló, 11 méter hosszú monoxylon, amit 2012-ben a Maros alsó szakaszán, Zádorlak (Zădăreni) közelében találtak, és szintén az alacsony vízszint hozta felszínre. A nemzeti kincsnek minősített régészeti ritkaság a természettudományi osztályon látható.

Az aradi vízügyi igazgatóság arról tájékoztatta az Agerprest, hogy a korábbi évek hasonló időszakához képest a Maros vízállása nagy kicsi, a vízszint Aradnál körülbelül egy méterrel alacsonyabb, mint normális esetben.

Az Arad Megyei Múzeum fő székhelye a Kultúrpalotában van, itt működik a közgyűjtemény természettudományi és történelmi osztálya mellett a szépművészeti részleg „közép-európai” képtára, gyakorlatilag a magyar Képtár: az első világháború előtt a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként Aradra került, és a világháború után itt maradt közel százdarabos gyűjtemény, világhírű magyar festőművészek ritka alkotásai. A tárlat központi eleme Feszty Árpád monumentális hármasképe, a 15 méter hosszú és 4 méter magas Krisztus temetése című triptichon. A múzeum második emeletén az intézmény alapjait jelentő, 132 éve megnyitott 1848–1849-es Ereklyemúzeum gyűjteményéből látható állandó kiállítás.

 

Tavaly 64 404 látogatója volt a múzeumnak, majdnem tízezerrel több mint 2023-ban, de duplája annak, ahányan 2022-ben megfordultak az intézmény központi és a megye más településein működő egységeiben.

A rovatból ajánljuk:

Legyünk tanúi annak, amit a velünk élő, feltámadt Jézus tesz a mi életünkben és a körülöttünk élők életében
Pál József Csaba temesvári megyés püspök üzenete Urunk feltámadásának ünnepén.
AmParcat.ro – elindult az okosparkolás a belvárosban
Az alkalmazás előnye, hogy a belvárosban megmutatja, hol van szabad parkolóhely.
Újabb villamosokat vásárol a város több mint 90 millió lej értékben
Az Imperio és Imperio Civitas típusú kétmodulos, 120 férőhelyes új villamosok első darabjait szeptemberben kell leszállítsa a gyár.
Ambrus Attila: Tessék választani!
A múlt vészterhes jövőként sejlett fel, amikor olyan kétes személyek, politikai alakulatok nyerték el a lakosság negyven százalékának bizalmát, akik a legionáriusokat dicsérték, Románia uniós tagságának hasznát vonták kétségbe. Fenyeget a múlt visszatérte most is, amikor egy politikai kalandor ment, s kettő jött helyette, amikor a szélsőségesség – a rendszerellenesség divatos köpenyébe bújva – hódít.
Több mint 180 magyar előkészítő osztályosra számítanak Arad megyében [AUDIO]
Az oktatási-nevelési támogatás, a délutáni foglalkozások és az iskolabusz-hálózat jelentős érv a magyar iskolaválasztás mellett.
Forrásvizet isznak sokan a palackozott ásványvizek helyett
Az 50 ártézi kút közül 16-nak a vize emberi fogyasztásra alkalmas Arad megyében.