„Az aradi tartózkodás alatt elkészült egy összehasonlító elemzés a két ország tűzvédelmi, környezetvédelmi, bűnmegelőzési szabályozásait, különös tekintettel a szabadban lebonyolított kirándulások, túrázások alkalmával. Az anyag két nyelven, románul és magyarul kerül majd fel az iskolák honlapjára” – mondta Krämmer Erika a szegedi iskola (aradi származású) igazgatóhelyettese, a projekt koordinátora.
A közös projekt nem titkolt célja az anyaországban élő magyarok számára a kisebbségi lét megtapasztalása, valamint a szórványban élő magyar ajkú tanulók Magyarországra történő kirándulása. Ezek az utazások, együttműködések, közös tapasztalatok és szövődő barátságok erősíthetik a határ két oldalán élő magyarok közötti összetartozást.
Az Aradon töltött öt nap alatt zajlott szakmai munka mellett sor került ismerkedésre, barátkozásra, illetve közös programok szervezésére is. Nem volt véletlen az időpont választása sem: ha Aradról van szó, akkor mindenképpen meg kell emlékezni a vértanúkról! Október 6-án a szegedi diákok megkoszorúzták a Szabadság-szobrot.
„Az alföldi fiatalok számára érdekességnek tűnt a világosi várhoz vezető enyhe lejtő megmászása is. Volt, aki bevallotta életében először találkozott igazi heggyel, és örült, hogy sikerült megmásznia. A máriaradnai kegyhely felkeresése, majd a kálvária bejárása lehetőséget adott az elcsendesedésre, pár perces befelé fordulásra, a dolgok átértékelésére” – mondta Bánszki Edit, a szegedi tanulók osztályfőnöke.
A Csálai-erdőben található Maros-árté Tájvédelmi Körzet Látogatóközpontja mint szállás remek lehetőség volt a természetközeli élmények feldolgozásához. Friss levegő, csend, madárcsicsergés, az őszbehajló lombok nagyszerű keretet adtak a vetélkedők, séták szervezéséhez.
A projekt márciusban folytatódik Szegeden, ahová 21 aradi tanuló fog utazni Nyári Melinda, Hasas Paul és Lévai Ildikó kíséretében. A szegedi programok érdekessége a katasztrófavédelem bevonásával, katasztrófavédelmi szimulációval és árvízvédelmi bemutatóval fog fokozódni.