
Becsei László főigazgató és Iustin Cionca tanácselnök a sajtótájékoztatón | Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Valamivel több mint 9 millió euróból fejlesztik a Békés vármegyei és az Arad megyei közegészségügyi ellátórendszereket annak a magyar–román határon átnyúló projekt a keretében, amelyhez az Európai Unió több mint 7 millió euró vissza nem térítendő támogatást nyújt. A pályázat lebonyolítója a Békés Vármegyei Közgyűlés, partnere Arad Megye Tanácsa, az épületfelújítások és eszközbeszerzések haszonélvezői a Békés Vármegyei Központi Kórház és az orosházi Dr. László Elek Kórház és Rendelőintézet, illetve az Arad Megyei Sürgősségi Kórház.
A terveket ismertető szerdai aradi sajtótájékoztatón Iustin Cionca Arad megyei tanácselnök kiemelte a Békés megyével folytatott gyümölcsöző együttműködéseket a közegészségügy, a közúti infrastrukturális fejlesztések, a kultúra, a műemlékvédelem és a közösségépítés terén, azt pedig, hogy magyarországi kollégája, Molnár Sándor a mostani választási ciklus során már harmadszor látogat Aradra, az együttműködés folytatása melletti elköteleződés „szándéknyilatkozataként” értékelte.
Nem akarunk betegek exportőrei lenni, azt szeretnénk, hogy a páciensek nálunk találjanak szakértelmet és méltányos ellátást
– jelentette ki Iustin Cionca, arra utalva, hogy az elmúlt három évtizedben jellemző volt Románia nyugati határvidékére a gyógyturizmus, azaz sok beteg a magyarországi kórházakat választotta diagnózis felállítása, kezelés előírása, műtét vagy rehabilitáció céljából. Az Arad megyei közgyűlés elnöke kiemelte, hogy saját, központi vagy EU-s forrásból az önkormányzat több tízmillió eurót fordított a közegészségügy jobbá tételére, három új kórházat építtetett, alakíttatott át vagy építtet jelenleg is a megyei tanács.
Molnár Sándor, a Békés Vármegyei Közgyűlés elnöke felszólalásában kifejtette: „A projekt célja, hogy javítsa a határ menti térségek lakosságának életminőségét, erősítse a magyar és a román egészségügyi rendszerek közötti szinergiákat, és hosszú távon elősegítse a területi kohéziót, azaz azt, hogy
a régió lakói valóban egy közös, élhető térség részévé legyenek.”
Florina Ionescu, az Arad Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere felsorolta, hogy a támogatásból többek között az onkológiát látják el modern ultrahang-készülékekkel, a hematológia a citosztatikus gyógyszerek előállítására alkalmas berendezéseket kap, az urológia pedig három olyan berendezéssel gyarapszik, amelyek a megelőzést szolgálják és a célzott biopsziákat teszik lehetővé.

A sajtótájékoztatón elhangzott:
mind Arad, mind Békés megyében vezető halálok a rák,
de Becsei László, a Békés Vármegyei Központi Kórház főigazgatója érdeklődésünkre elmondta: nem csak a két szomszédos megyére jellemző ez, sőt! „Ez világszerte jellemző, és sajnos ez alól mi sem vagyunk kivételek, mind a két országban a daganatos betegségek a kardiovaszkuláris megbetegedések mellett a vezető halálokok közé tartoznak, úgyhogy napi feladatunk és kötelességünk, hogy ezeket a betegeket gyógyítsuk, de akkor tudtunk eredményeket elérni, hogyha a megelőzésre is kiemelt figyelmet fordítunk” – nyilatkozta.
Mint mondta, a projekt keretében a három kórház külön-külön tervez infrastrukturális fejlesztéseket, illetve párhuzamosan eszközbeszerzéseket, amelyek a daganatos betegek diagnosztikájához, terápiás ellátásához szükségesek.
„Igyekszünk a prevencióban minél hatékonyabban részt venni, hiszen hiába vannak eredményes szűrési formák, a lakosság részvételi hajlandósága nagyon alacsony. Ennek a fokozása, a felvilágosítás, a megelőzés, a primer prevenció is a feladatunk.
A pályázat céljai között szerepel, hogy olyan közös adatbázist tudjunk létrehozni, amelyben mind a betegségek megjelenését, mind a betegek gyógyítását közös platformra helyezve vizsgáljuk az eredményeket, ebből vonunk le szakmai betegellátási következtetéseket, és a határon átnyúló betegellátásnak a feltételeit kialakítjuk” – részletezte Becsei László.
A kórházigazgató kifejtette: a primer prevenció az egészséges életmód, az olyan életvitel, ami a betegségek kialakulását megakadályozza, a szekunder prevencióhoz már a szűrővizsgálatok tartoznak. Magyarországon ezt népegészségügyi szűrések keretein belül teszik, és az a acél, hogy a kialakult daganatot minél koraibb fázisában észrevegyék, mert annál eredményesebben gyógyítható.
„Magyarországon van emlőrákszűrés, méhnyakrákszűrés, vastagbélrákszűrés, szájüregi rákszűrés, ugyanis ezek a daganatos betegségek közül is a legfőbb halálokozók, de bizonyos életkorban, bizonyos rendszerességgel végzett szűrésekkel nagyon korai stádiumban »elkaphatók«, és akkor még gyógyíthatók” – tette hozzá.
A rendezvény végén az aradi házigazdák az egykori városi kórházba és az újonnan kialakított onkológia épületébe is elkalauzolták magyarországi vendégeiket.
Az eseményről Pataky Lehel Zsolt készített összeállítást a Temesvári Rádió Magyar adása számára. Hallgassa meg: