Határtalanul a biztonságos környezetért

Huszonegy aradi diák és kísérő tanáraik – Fekete Karolina, valamint Hasas Paul – utazott Szegedre a Határtalanul! program keretében, mely a Szegedi Szakképzési Centrum Móravárosi Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája, valamint az aradi Csiky Gergely Főgimnázium között valósult meg a 2016–2017-es tanévben. A projekt címe: Közösen a biztonságos környezetért!

Érkezéskor Krämmer Erika, a projekt koordinátora fogadta a vendégeket, majd Fekete Béla igazgató köszöntötte a vendégeket. Az iskola bejárása alatt betekintettek több tanműhelybe, szaktanterembe, megnézhették többek között a hegesztők gyakorlatát, a villamosipari labort, az edzőteremben éppen önvédelmet gyakorló rendészeket, a laborban zajló kémiai kísérleteket, és bepillanthattak a hűtő-klímás felnőttoktatásba is – ide egész Magyarország területéről érkeznek a tanulók azért, hogy a móravárosiban válhassanak igazi szakemberekké.

Az iskolai programok feledhetetlen eseménye volt az élménypedagógiás foglalkozás, melyet Berki Tibor és Asbóth Norbert koordinált. Mintegy 50 tanulót sikerült elvarázsolniuk, akik elfeledve határokat, országokat, iskolákat, osztályokat, együtt gondolkodva, együtt mozogva élvezhették a felajánlott kihívásokat.

Ezután, a szakmai program részeként, vendégek és házigazdák együtt látogattak ki a Csongrád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatósághoz, ahol érdekes és hasznos információkat tudhattak meg a téma szakembereitől, a tűzoltóktól. A diákok felülhettek a tűzoltóautóba, kipróbálhatták a működő tűzoltó tömlők irányítását, végignézhettek egy riasztást is.

Ugyancsak a szakmai programhoz tartozott a vízimentők bemutatója és tájékoztatója. A tanulók megtudhatták, hogyan működnek az oxigénpalackok, hogyan kell embert menteni a vízből, kipróbálhattak egy igazi búvárruhát, végül motorcsónakázhattak egy igazi mentőhajóval.

A szakmai együttműködés zárásaként elkészült a projekttermék is: egy A3-as méretű fotókkal illusztrált plakát, melyen két nyelven – magyarul és románul – szerepelnek azok az ismeretek, melyeket az együtt töltött idő alatt közösen fogalmaztak meg. A szakmai programok szervezése, koordinálása és szakszerűsége Ménesi Zoltán tűzoltó alezredesnek köszönhető.

A szabadidős foglalkozások közé tartozott a szegedi nevezetességek megtekintése, a városnézés során a szegedi tanulók vállalták az idegenvezetői szerepet. Bánszki Edit osztályfőnök elmondta, hogy a tanulók nagyon lelkesen készültek a közös programok szervezésére.

Íme, néhány aradi diák véleménye a kirándulásról, a tanultakról: „Jó volt Ópusztaszeren, nagyon tetszett a Feszty-körkép” – Péter Adél; „Érdekes volt a szegedi iskola, sok újdonságot tudtunk meg” – Bugyi Botond Gergő; „Nagyon izgalmas volt búvárruhába bújni, majd szaladgálni a lányok után” – Godó László; „Kimelegedett testtel sose ugorjunk vízbe!” – Halai Annamária; „Kijelölt helyen szabad csak tüzet gyújtani” – Dobrai Szilvia; „Ha meglátunk egy kis tüzet, ne próbáljunk nekikezdeni eloltani, hanem hívjuk rögtön a tűzoltókat” – Cercel Sabrina.

A remek időnek köszönhetően sor került egy közös sárkányhajózásra is a Tiszán. A Szegedre érkező határon túli vendégek számára kihagyhatatlan az ópusztaszeri kirándulás: még a legtöbb szegedi fiatal számára is új élményt jelentett a Feszty-körkép megtekintése és a skanzen meglátogatása. A fiatalok között barátságok szövődtek, közös Facebook-csoporton belül kommunikálnak, remélhetőleg határtalanul élik majd életüket.

A rovatból ajánljuk:

Kapocs a Maros – vízitúra Aradtól Szegedig
Élménybeszámoló a négynapos kalandról.
Román–magyar együttműködéssel javították a Maros alsó szakaszának árvízi biztonságát
Összehangolták a vízügyi adatbázisokat, közös elöntési „haváriatérképek” készültek.
Segítség az ingázóknak a beutazási adatlap módosítása [AUDIO]
Elég csak egyszer kitölteni a digitális járványügyi nyilatkozatot.
Jóváhagyta a kormány a kisvarjasi és ottlakai határátkelők megnyitását
A magyar fél vállalta az infrastruktúra kiépítését.