A múlt évben átlagosan 7500 euróba került egy hektár termőföld, akárcsak 2023-ban, de a megyei mezőgazdasági igazgatóságon – a törvényes előírás szerint kötelező módon – bejelentett hirdetmények szerint Pécska külterületén 30 ezer euróért vált volna meg a tulajdonosa egy hektártól. Románia idei schengeni csatlakozása, vagyis a határellenőrzés megszűnése, Pécska elhelyezkedése – húsz kilométer Aradtól és alig harminc a magyar határtól –, illetve a közvetlen kapcsolat a dél-erdélyi (A1-es) autópályával egyaránt hozzájárult ahhoz, hogy aranyáron „mérjék” a földet.
2024-ben egyébként 3341 földértékesítési szándékot jelentettek be a hivatalban, ezek alapján az átlagár 7500 euró volt hektáronként
– tájékoztatott az Agerpres hírügynökség kérésére Pavel Țica, az Arad Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője. Ez volt az átlagár 2023-ban is.
„Az árak a korábbi évek szintjén maradtak, mivel a piac is stagnált. A nagy földvásárlás évekkel ezelőtt lezajlott, jelenleg kiegyensúlyozott a helyzet. Vannak vidéke, mint például Pécska vagy Nagylak, amelyek híresen jó termőfölddel rendelkeznek, ráadásul az autópálya mentén fekszenek, ahol drágább a föld, de például a domb- és hegyvidéken 2500-300 euróért már lehet vásárolni egy hektár területet” – nyilatkozta az igazgató.

Antal Péter pécskai polgármester szerint a mezőgazdasági és építkezési területek egyaránt megdrágultak náluk.
Az autópálya mentén még nem is számít olyan soknak a 30 ezer euró egy hektárért. Ipari létesítmények, különböző szolgáltatóegységek épültek ott az elmúlt években. Még ha mezőgazdasági területről is van szó, ki lehet vonni a művelés alól, és akkor építhetnek rá. Ha mezőgazdasági célú földterületről van szó, akkor átlagosan 15 ezer euróért lehet venni hektárját, míg az építkezési területek ára 15–30 euró között mozog négyzetméterenként
– ecsetelte a helyzetet az elöljáró az Agerpresnek.
A megyei mezőgazdasági igazgatóság szerint 2016–2017-ben történt a legtöbb adásvétel, 15 ezernél is szerződést kötöttek. Utána visszaesett a föld iránti kereslet, 2020-ban 6849 üzletet ütöttek nyélbe Arad megyében, amikor is 4950 euróba került egy hektár, 2022-ben viszont már 5147 esetben cseréltek tulajdonost a földek, és akkor az átlagár 7300 euró volt hektáronként.
- Arad megye mezőgazdasági területe 490 883 hektár, amiből szántóföl 351 609 hektár, a többi legelő, kaszáló, szőlőültetvény és gyümölcsös.