Zajlik a megismételt elnökválasztás, eldőlhet, ki lesz öt évig az államfő [FRISSÍTVE]

elnökválasztás

A győzelemhez csaknem 9,5 millió szavazat kell, ellenkező esetben második fordulót tartanak két hét múlva | Illusztráció: a külügyminisztérium Facebook-oldala

Vasárnap reggel hét órakor kinyitottak a belföldi szavazóhelyiségek Romániában: az ország 19 millió szavazópolgára (akik közül mintegy 18 millió belföldön voksol) államfőt választ a következő ötéves időszakra.

A külföldön élő vagy ideiglenesen ott tartózkodó román állampolgárok már péntek óta voksolhatnak. A több milliós román diaszpóra számára – a korábbi torlódások elkerülése érdekébe – minden korábbinál több, 965 szavazókört rendeztek be külföldön. Pénteken és szombaton mintegy kétszerannyian mentek el szavazni külföldön, mint az elnökválasztás tavaly novemberi, utólag érvénytelenített első fordulójának első két napján – írta az MTI.

A hazai választói névjegyzékben szereplő 18 millió választópolgár számára belföldön 18 979 szavazóhelyiséget rendeztek be. Mivel a szavazólapok mindenütt azonosak, a választók bárhol leadhatják voksukat.

Aki azon a településen tartózkodik, ahol az állandó lakhelye van, annak abban a szavazókörben kell jelentkeznie, amelyhez lakcíme alapján tartozik. Aki más településen tartózkodik, az bármelyik szavazókörben leadhatja voksát, miután ellenőrzik, hogy korábban nem szavazott, és adatait felírják a pótlistára.

A szavazókörök – külföldön és belföldön egyaránt – romániai idő szerint 21 órakor zárnak. Azokon a helyeken, ahol záráskor még szavazók várakoznak a bejáratnál, hogy leadhassák voksukat, a szavazókör nyitva maradhat éjfélig.

Amennyiben a szavazólapon szereplő 11 államfőjelölt egyike sem szerzi meg a választás első fordulójában a névjegyzékben szereplő választók több mint felének – csaknem 9,5 millió szavazónak a – támogatását, akkor május 18-án második fordulót rendeznek a két legtöbb szavazatot megszerző jelölt részvételével.

Délelőtti részvételi adatok

Az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adatai szerint vasárnap 11 óráig 2 621 766 választópolgár, a választói névjegyzékben szereplők 14,58 százaléka szavazott az államfőválasztás első fordulójában.

Városon 1 670 410-en, vidéken 951 356-an voksoltak. Mozgóurna segítségével 8185 választópolgár szavazott. A szavazatukat 11 óráig leadó választók közül 2 166 388-an (12,04 százalék) Románia területén, 455 378-an külföldön járultak az urnákhoz. Utóbbiak közül 451 272-en pótlistán, 4106-an levélben szavaztak.

Magas volt a részvételi arány a következő megyékben:

  • Ilfov – 16,09 százalék;
  • Olt – 15,41 százalék;
  • Teleorman – 15,33 százalék;
  • Argeș – 15,06 százalék;
  • Giurgiu – 14,84 százalék;
  • Călărași – 14,45 százalék.

A legkevesebben a következő megyékben mentek el szavazni:

  • Szatmár – 8,29 százalék;
  • Vaslui – 8,75 százalék;
  • Kovászna – 8,77 százalék;
  • Beszterce-Naszód – 9,24 százalék
  • Máramaros – 9,44 százalék.

Arad megyében 12 százalékos volt a részvételi arány 11 órakor.

Választási incidensek

Összesen 50 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés az éjszaka folyamán, ezek közül 34 a kampánycsend megsértéséről és kettő szavazatvásárlásáról – számolt be vasárnap reggeli sajtótájékoztatóján a belügyminisztérium szóvivője. Monica Dajbog az Agerpres szerint elmondta, hogy a panaszokból 19-et a megoldásukban illetékes választási irodához irányítottak. Hozzátette, hogy a szavazóhelyiségeknél nem történtek incidensek az éjszaka folyamán, a létesítményeket őrző belügyminisztériumi alkalmazottak vasárnap reggel átadták ezeket a szavazóhelyiségek elnökeinek.

A szóvivő közlése szerint az időközi önkormányzati választásokon sem történtek különösebb incidensek. Vasárnap mintegy 43 ezer belügyminisztériumi alkalmazott gondoskodik az elnökválasztás első fordulójának biztonságos lebonyolításáról.

Csoma Botond: a külföldi magas részvételi arány a magyarellenes jelöltnek kedvez

A 13 órás adatok alapján az országos részvétel az elnökválasztáson 24,4 százalék. Ez még mindig magasabb, mint tavaly novemberben az elnökválasztás első fordulójában, amikor 22 százalék volt írta közleményében az RMDSZ.

A jelentős magyar közösséggel rendelkező erdélyi megyék részvétele nagyon elmarad az országos részvételtől:

  • Hargita megyében 17,4 százalékos, Kovászna megyében 16,5, Maros megyében 18,7, Szatmár megyében 16,2, Bihar megyében 18,7, Szilágy megyében 19 százalékos a részvétel.
  • A nagyobb városok és települések között Székelyföldön Barót (13,4), Gyergyószentmiklós (13,5), Kézdivásárhely (15) és Székelyudvarhely (15,9), Bihar megyében Székelyhíd (15), Szilágyságban Kraszna (15,7), Sarmaság (16,1) Szatmárban Kökényesd (10,4), Lázári (13,4), Kaplony (14,4) maradnak el jelentősen az országos átlaghoz képest.

Külföldön 13 óráig még mindig nagyon sokan: másfélszer annyian szavaztak, mint a tavalyi elnökválasztáson.

 

„A külföldi magas szavazási kedv egyértelműen a magyarellenes jelöltnek kedvez. Ezért arra kérjük a magyarokat, ne maradjanak otthon. A magyar érdek az, hogy olyan jelöltet juttassunk a második fordulóba, aki meg tudja állítani a magyarelleneseket” – idézte Csoma Botond parlamenti képviselőt, sajtószóvivőt az RMDSZ közleménye.

VotCorect: délig több mint 100 bejelentés érkezett

A VotCorect Koalíció vasárnap 12 óráig több mint száz bejelentést kapott, a legtöbb panasz a kampánycsend megsértésével, a lepecsételt szavazólap közzétételével, valamint a szavazóhelyiségekben tapasztalható szervezési problémákkal, többek között nem megfelelő urnákkal vagy pecsétekkel kapcsolatos.

Septimius Pârvu, az Expert Forum koordinátora arról tájékoztatta az Agerprest, hogy a Vote Monitor alkalmazáson keresztül, illetve a 0800 460 002-es számra és a www.votcorect.ro platformra vasárnap délig beérkezett több mint száz bejelentés mellett sok telefonhívást kapnak a mozgóurnáról vagy a szavazáshoz szükséges személyi iratokról érdeklődő állampolgároktól is.

 

Elmondása szerint több megfigyelő arra panaszkodott, hogy rendvédelmi dolgozók igazoltatták őket. Pârvu szerint ez visszaélésnek minősül, még akkor is, ha a rendvédelmi dolgozók a szavazókörzeti választási iroda elnökének kérésére végzik az igazoltatást.

Bejelentés érkezett a VotCorect platformra azért, mert Curtea de Argeș egyik szavazóhelyiségéből az AUR képviselője élőben közvetített. Egy másik betelefonáló arról számolt be, hogy egy választópolgár a szavazóhelyiségnek otthont adó iskola folyosóján az AUR-nak kampányol. Mindkét incidenst jelentették a választókerületi választási irodának.

A VoteMonitor alkalmazással gyűjtött adatok szerint a szavazóhelyiségek nyitását a megfigyelt több mint 250 szavazóhelyiség több mint 99 százalékában pozitívan (jónak vagy nagyon jónak) értékelték a megfigyelők, beleértve a külföldi szavazóhelyiségek pénteki és szombati nyitását is. Két esetben a megfigyelők arról számoltak be, hogy a nyitáskor illetéktelen személyek voltak jelen. Két olyan szavazóhelyiség kivételével, amelyek reggel 7 előtt nyitottak ki, minden megfigyelt szavazóhelyiség időben kinyitott.

A rovatból ajánljuk:

Dráguláshullám jön: áfa- és adóemelések jelentik a gazdasági megszorító intézkedéseket
Két százalékponttal emelik az áfát, 10 százalékkal nő az üzemanyag, az alkohol- és dohánytermékek jövedéki adója.
Korlátozták a közalkalmazottak veszélyességi pótlékát, sztrájkkal fenyegetnek a szakszervezetek
A bérkiegészítés összege egységesen bruttó 300 lej lesz átmenetileg.
Magyar az űrben: Kapu Tibor elindult a Nemzetközi Űrállomásra
Magyarország a második űrhajósával vesz részt a küldetésben, de első asztronautája jut el az 1998 óta működő Nemzetközi Űrállomásra.
Bizalmat szavazott a parlament az RMDSZ részvételével megalakult négypárti kormánynak
A kormányprogram leépítéseket és adóemeléseket irányoz elő.
Aláírták a koalíciós megállapodást, az RMDSZ-nek három tagja lesz az új kormányban
Cseke Attila és Tánczos Barna továbbra is tagja lesz a kabinetnek, kulturális miniszternek Demeter Andrást jelölték.