Újratemették Skultéty huszárt: magyar emléktábla helyesírási hibákkal

 
Fotó: MTI Fotó: MTI

A leghosszabb ideig szolgált magyar huszár májusban Aradon, az újaradi temetőben kihantolt földi maradványait szülőfalujában temették újra. A ceremónián Magyarországot Orosz Zoltán altábornagy, vezérkarifőnök-helyettes és Balogh Csaba pozsonyi nagykövet képviselte. Az újratemetés előtt František Rábek, a szlovák fegyveres erők püspöke és Tomáš Gális megyéspüspök misét mutatott be az egykor Skultéty László támogatásával épült hegyesmajtényi templomban. "Nincs két történelem, nincs külön szlovák és külön magyar történelem, csak magyarok, szlovákok és a velük együtt Közép-Európában élő népek közös történelme létezik, amely összeköti őket, mert közösen élték és élik meg azt" - hangoztatta Orosz Zoltán altábornagy, vezérkarifőnök-helyettes az újratemetésen mondott beszédében, hozzátéve: a magyar huszár élete is ezt bizonyítja, hiszen nemcsak anyanyelvén, magyarul beszélt, hanem németül, latinul és szülőfaluja többségének nyelvén, szlovákul is. A vezérkarifőnök-helyettes elmondta: nagyra értékeli a meghívást, amit olyan szép gesztusnak tart, amely csökkenti annak a sajnálatos lépésnek a súlyát, hogy a magyar felet nem vonták be az előkészületekbe. Mint mondta, reméli, Skultéty László hazatérése egy új korszak kezdetét jelenti, ami a Szlovákiában lévő magyar hadisírok gondozását illeti. Peter Vojtek, a szlovák hadsereg vezérkari főnöke az újratemetésen mondott beszédében felidézte Skultéty László életének főbb megállóit, rámutatva: aligha létezik a történelemben még egy olyan jó példája az elkötelezettségnek, mint amilyenről a huszár tanúbizonyságot tett. Hozzátette: Skultéty László földi maradványai, halála után Hegyesmajténytól távol nyugodtak, ám most "a sorsnak, a véletlennek vagy az isteni gondviselésnek köszönhetően" Hegyesmajtény település közbenjárása mellett, teljesülhetett a katona "ki nem mondott utolsó kívánsága", és visszatérhetett szülőfalujába. Skultéty László földi maradványait a huszár támogatásával épült hegyesmajtényi templom kertjében épített új síremlék sírkamrájában helyezték végső nyugalomra. A síremléken Skultéty László rövid életrajzát megjelenítő emléktáblákat is elhelyeztek, négy nyelven, szlovákul, magyarul, németül és angolul. A magyar nyelvű emléktábla szövegében több helyesírási hiba és elírás van. A szertartáson a Magyarországról meghívott vendégek mellett Szávay István, a Jobbik országgyűlési képviselője és a mozgalom néhány felvidéki tagja is részt vett, a magyar zászlót és a Jobbik lobogóját tartva. (parameter.sk) Skultéty László

A rovatból ajánljuk:

Szombaton temetik el Ferenc pápát
A szertartást követően a pápa koporsóját a római Santa Maria Maggiore-székesegyházba viszik, és a néhai pápát ott helyezik majd végső nyugalomra. A 88 éves korában meghalt pápa koporsóját jelenleg a Szent Márta-házban őrzi a Svájci Gárda, ahol az egyházfő 12 éves pápasága alatt lakott.
Lehűl a hétvégén az idő, de után ismét felmelegedés jön
Április 27-én már csak 16 Celsius-fok lesz a legmelegebb órákban is.
Elhunyt Ferenc pápa
A római katolikus egyházfő húsvét hétfőjének reggelén tért meg teremtőjéhez, 88 éves korában.
Rengett a föld Aradtól nem messze szombat reggel
Az Országos Földfizikai Intézet szerint 8 óra 8 perckor történt, és az epicentruma a magyar határtól 20 kilométerre volt.
Hálapénz helyett adományt ajánlhatnak fel a kórháznak a kezelésükkel elégedett betegek
Nem az egészségügyi alkalmazott, hanem az intézmény kapja a „figyelmességet”.
Szülőföldön Magyarul: már igényelhető a 100 ezer forintos támogatás
Az idei kérelmek is csak elektronikusan, a mipont.hu felületen igényelhetők május 8-ig.