Szigorodik a KRESZ, ezentúl az erőszakos vezetést is büntetik

A kormány csütörtökön a közlekedési szabályok szigorításáról fogadott el rendeletet, amelynek alapján ezentúl a vezetői jog felfüggesztésével büntethetik az erőszakos járművezetőket.

A rendelet bevezeti a KRESZ-be, és kihágásnak minősíti az „agresszív vezetés” fogalmát. Ezt az a járművezető követi el, aki másik járművet veszélyesen megközelítve, indokolatlan fékezéssel vagy más módon próbálja megfélemlíteni (leszorítani) annak vezetőjét, villogással, dudálással követeli, hogy az előtte haladó szabadítsa fel a sávot, a forgalmi sávok között cikázik, a kerekeket pörgetve indul, kétkerekű járművet egy keréken vezet, szándékosan megcsúsztatja a jármű kerekeit, kézifék berántásával fordítja vissza járművét, vagy a környezetét zavaró módon, hangosan „túráztatja” a motort.

Az agresszív vezetést a második szabálysértési kategóriába sorolják, vagyis ezért nemcsak 580–725 lejes pénzbírság jár, hanem 30 napra felfüggesztik a vezetői jogosítványt is. Amennyiben az erőszakos vezetés anyagi kárral járó balesetet eredményez, a bírság 870–1160 lej közötti összegre emelkedik, a jogosítványt pedig 60 napra függesztik fel.

A rendelet súlyosabb (1305–2900 lejes) bírsággal bünteti és a vezetői jog 90 napos felfüggesztésével bünteti azokat, akik indokolatlan módon az autópálya leállósávjában közlekednek, és 120 napra növeli a vezetői engedély felfüggesztésének időtartamát azok esetében, akik visszafordulnak, vagy az autópályán a forgalommal ellentétes irányban haladnak, tiltott helyen hajtanak át másik pályaszakaszra, vagy a tilos jelzés ellenére áthajtanak vasúti átjárón.

Az alábbiért súlyosabb büntetés jár:

A gyorshajtás büntetésében új küszöböt vezetnek be: 120 napra felfüggesztik a vezetői jogát annak a sofőrnek, aki óránként több mint 70 kilométeres sebességgel lépi túl az adott szakaszon megengedett maximális sebességet. Eddig a 90 napos eltiltás volt a legsúlyosabb büntetés, amelyet az óránként 50 kilométernél nagyobb sebesség-túllépés esetében szabtak ki.

Újdonság, hogy a 35 kW-nél kisebb teljesítményű motorkerékpárok (A2) számára a megengedett maximális sebesség 110 km/óra autópályán, 90 km/óra országúton, és 80 km/óra alacsonyabb rangú úton (településen kívül).

Ezután szabálysértésnek minősül az is, ha a gépkocsivezető (beleértve a traktoristákat is) nem gondoskodik a szélvédő, a hátsó ablak, az oldalsó ablakok állandó tisztán tartásáról, ezáltal veszélyeztetve a közlekedésbiztonságot. A kiszabható pénzbírság 870 és 1160 lej közötti összeg.

Az elsőbbségadás elmulasztásáért és szabálytalan előzésért kirótt büntetés is szigorodott: az eddigi 30 nap helyett ezentúl 60 napig függesztik fel a vétkes sofőr vezetői jogát. „Véget kell vetni a vérontásnak a román utakon” – jelentette ki a csütörtöki kormányülés után Lucian Bode belügyminiszter, aki szerint a KRESZ szigorításának egyik célja az országutak felelőtlenül vezető „fenegyerekeinek” a megfékezése. Tavaly 1878-an vesztették életüket közúti balesetben a román utakon, 8 százalékkal többen, mint 2020-ban – emlékeztetett a belügyminiszter.

Az Európai Unióban lakosságarányosan továbbra is Romániában történik a legtöbb halálos kimenetelű közlekedési baleset. Az egymillió lakosra jutó, 2020-ban bekövetkezett 85 halálos baleset több mint kétszerese az uniós átlagnak.

MTI

A rovatból ajánljuk:

Egy tervezet szerint 17 évesen is volánhoz szabadna ülni – felnőtt kíséretében
Feltétel, hogy a „felvigyázó” rendelkezzen B- és BE-kategóriás jogosítvánnyal.
Várják az MCC új évfolyamára a diákokat
Erdély-szerte jelentkezhetnek a negyedikes diákok az MCC Fiatal Tehetség Programjába.
Szerdától jelentős lehűlés és csapadék is várható
A héten 15 fok alatt marad a hőmérséklet.
Kezdődik az iskolai beiratkozás első szakasza
A nemzetiségi iskolák/tagozatok esetében nincsenek iskolakörzetek.