Ponta elhalasztaná a vezető tisztségviselők fizetésemelését

A hivatalába visszatért Victor Ponta miniszterelnök felülbírálta a távollétében a helyettese által hozott döntést, és bejelentette, hogy az ország 48 vezető tisztségviselőjének járandóságát majd csak akkor emelik meg, amikor valamennyi közalkalmazottét – írta pénteken a Mediafax hírügynökség.

A törökországi gyógykezeléséről hazatért kormányfő egy televíziós műsorba betelefonálva közölte: jövő héten a kormány újabb rendeletet hoz, amellyel elhalasztja a legfőbb vezetők – köztük az államfő, házelnökök és kormánytagok – juttatásának augusztustól esedékes emelését, amelyről alig két napja döntött a bukaresti kormány Gabriel Oprea ideiglenes miniszterelnök vezetésével.

Az ügy hátterében feltételezhetően az áll, hogy a népszerűtlennek vélt vezetői fizetésemelést mind a szociáldemokrata kormányfő, mind a jobbközép Klaus Iohannis államfő szeretné politikai ellenfele „nyakába varrni”. Ponta azt követően telefonált be a B1 hírtelevízió műsorába, hogy az adásban az elnöki hivatal igazgatója azt állította: nem Iohannis kérte járandósága emelését Opreától, ezt csak a szociáldemokraták próbálják így beállítani. Ponta közölte: „elege van ebből az olcsó népszerűség-hajhászásból”, és majd akkor növelik a vezető tisztségviselők bérét, amikor (a tervek szerint év végéig) elfogadják a közalkalmazotti bérekről szóló új kerettörvényt.

Iohannis egyébként korábbi nyilatkozataiban támogatta azt, hogy a vezetők járandóságai „összhangban álljanak” az állami apparátusban betöltött szerepükkel. A román média úgy tudja, hogy a köztársasági elnök az eddigi nettó 6700 lej helyett nettó 15 ezer lej juttatást kap majd. A 48 ember fizetését érintő, a választók számára tét nélküli vitában a román politikai élet számos szereplője megszólalt, igyekezvén a politikai ellenfelekre hárítani a szerdai kormányhatározat miatti felelősséget. Megszólalt Gabriel Oprea miniszterelnök-helyettes: szerinte Ponta ötlete volt a béremelést, és arról korábban egyeztetett Iohanisszal.

Victor Ponta külföldi gyógykezelés miatti csaknem egy hónapos távollét után csütörtökön tért vissza a román kormány élére. A román médiát – a vezetők béremelésével kapcsolatos nyilatkozatháború előtt – főleg az foglalkoztatta: folytatódik-e, és milyen politikai következményekkel járhat a Ponta elleni bűnvádi eljárás, amelyet még június elején kezdeményezett a korrupcióellenes ügyészség.

MTI

A rovatból ajánljuk:

Dráguláshullám jön: áfa- és adóemelések jelentik a gazdasági megszorító intézkedéseket
Két százalékponttal emelik az áfát, 10 százalékkal nő az üzemanyag, az alkohol- és dohánytermékek jövedéki adója.
Korlátozták a közalkalmazottak veszélyességi pótlékát, sztrájkkal fenyegetnek a szakszervezetek
A bérkiegészítés összege egységesen bruttó 300 lej lesz átmenetileg.
Magyar az űrben: Kapu Tibor elindult a Nemzetközi Űrállomásra
Magyarország a második űrhajósával vesz részt a küldetésben, de első asztronautája jut el az 1998 óta működő Nemzetközi Űrállomásra.
Bizalmat szavazott a parlament az RMDSZ részvételével megalakult négypárti kormánynak
A kormányprogram leépítéseket és adóemeléseket irányoz elő.
Aláírták a koalíciós megállapodást, az RMDSZ-nek három tagja lesz az új kormányban
Cseke Attila és Tánczos Barna továbbra is tagja lesz a kabinetnek, kulturális miniszternek Demeter Andrást jelölték.