Ponta: a kormány nem fogja megsérteni az alkotmánybíróság függetlenségét

A román kormány nem fogja megsérteni az alkotmánybíróság függetlenségét - jelentette ki ma Victor Ponta román miniszterelnök. A kormányfő a szerdai kormányülés előtt beszélt erről, válaszolva a külföldön megfogalmazódott aggodalmakra. Előző nap Viviane Reding, az Európai Unió igazságügyi biztosa egy Twitter-bejegyzésben "erős aggodalmát" fejezte ki "a román alkotmánybíróság függetlensége elleni támadások miatt". Mark Gitenstein bukaresti amerikai nagykövet pedig különösen a romániai bíróságok elleni fenyegetéseket bírálta.

Ponta a szerdai kormányülés elején kifejtette, hogy a kabinet nem fog beavatkozni az elnöki hivatal és a parlament közötti politikai harcba, és nem fog olyan sürgősségi kormányrendeletet elfogadni, amellyel megsérti a taláros testület függetlenségét. "Nem létezett, és nem is lesz olyan törvényes rendelkezés, amely az alkotmánybírák elmozdítására vonatkozna, hiszen vannak alkotmányos előírások, amelyeket tiszteletben kell tartanunk" - mondta Ponta.

Titus Corlatean igazságügyi miniszter is értetlenségének adott hangot, hangsúlyozva, hogy nem merültek fel olyan intézkedések, amelyek az alkotmánybíróság megszüntetésére vagy alkotmánybírák visszahívására irányultak volna. Corlatean meglepettségének adott hangot amiatt, hogy a román alkotmánybíróság kedden közölte: a Velencei Bizottsághoz és más európai intézményekhez fordult az alkotmányosság felszámolására irányuló törekvésként értelmezve a bukaresti kormány ellene irányuló támadásait. Victor Ponta az utóbbi napokban több ízben kijelentette, hogy az alkotmánybíróság Traian Basescu államfő befolyása alatt áll, akadályozza a kormány munkáját és ezért az új kormánytöbbségnek megoldást kell találnia a testület összetételének megváltoztatására.

Az alkotmánybíróság közleménye leszögezte, hogy a törvény értelmében az alkotmánybírák elmozdíthatatlanok és a lecserélésükre irányuló törekvések súlyos támadást jelentenek a jogállamiság, a demokrácia és az ország nemzetközi megítélése ellen.

MTI

A rovatból ajánljuk:

Nem jó jel: a NATO Romániába küldheti magas készenlétű összhaderőnemi erőit
Iohannis szerint azért, hogy szükség esetén bármilyen, a NATO-t érő támadásra 72 órán belül reagáljon.
Figyelmeztető sztrájkot hirdettek szerdára a postások
Havi 400 lejes nettó béremelést követelnek.
Winkler Gyula: az EU a lakossággal fizettetné meg az épületek klímasemlegességét
Az EP szerint 2040-ig teljesen ki kell vonni a fosszilis tüzelőanyaggal működő egyéni hőközpontokat.
Klaus Iohannis megpályázza a NATO főtitkári tisztségét
Mark Rutte leköszönő holland kormányfővel száll versenybe a posztért.