Munkaszüneti nap lesz január 6. és 7.

Elfogadta szerdán a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely hivatalos munkaszüneti nappá nyilvánítja Romániában január 6-át és 7-ét, azaz vízkereszt napját és a keleti kereszténység karácsonyát.

A Szociáldemokrata Párt (PSD) tervezetéről döntő házként szavazott a képviselőház, a szenátus korábban elfogadta azt. A szavazást megelőző vitán az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Cristian Seidler felrótta, hogy nem készült előzetes munkaerőpiaci hatástanulmány a kezdeményezésről. Úgy véli, ennek hiányában semmi nem indokolja az intézkedést, az csak választási érdekeket szolgál.

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) támogatta a kezdeményezést. Az alakulat képviselője, Alin Coleşa azt mondta, ők is sérelmezik a hatástanulmány hiányát, de megszavazzák a tervezetet, mert Romániában kevesebb egyházi ünnephez kötődő munkaszüneti nap van, mint a nyugat-európai országokban.

A tervezet indoklásában a kezdeményezők többek között azzal érvelnek, hogy vallási jelentősége miatt számos ország, köztük Ausztria, Ciprus, Horvátország, Finnország, Görögország, Olaszország, Lengyelország, Oroszország, Spanyolország, Svédország, Szlovákia és Svédország is hivatalos ünnepnappá nyilvánította vízkereszt napját. Ehhez az ünnephez szorosan kapcsolódik január 7. is, amely az ortodox egyházban Keresztelő Szent János napja, az óhitű görögkeletiek által még mindig használt Julianus-naptár szerint pedig erre a napra esik karácsony. Ezért a keleti keresztény hagyományú országokban (Fehéroroszország, Görögország, Grúzia, Moldova, Oroszország, Ukrajna, Ciprus, Szerbia) január 7. hivatalos ünnepnap – tették hozzá az indoklásban.

Agerpres

A rovatból ajánljuk:

Nem jó jel: a NATO Romániába küldheti magas készenlétű összhaderőnemi erőit
Iohannis szerint azért, hogy szükség esetén bármilyen, a NATO-t érő támadásra 72 órán belül reagáljon.
Figyelmeztető sztrájkot hirdettek szerdára a postások
Havi 400 lejes nettó béremelést követelnek.
Winkler Gyula: az EU a lakossággal fizettetné meg az épületek klímasemlegességét
Az EP szerint 2040-ig teljesen ki kell vonni a fosszilis tüzelőanyaggal működő egyéni hőközpontokat.
Klaus Iohannis megpályázza a NATO főtitkári tisztségét
Mark Rutte leköszönő holland kormányfővel száll versenybe a posztért.