Meghosszabbítják a veszélyhelyzetet

A kormány meghosszabbítja a május 12-én lejáró, a koronavírus-járvány miatt egy éve kihirdetett, s azóta hónapról hónapra meghosszabbított veszélyhelyzetet – jelentette be hétfőn Florin Cîţu miniszterelnök, elismerve, hogy „valóban vannak olyan intézkedések, amelyek értelmüket vesztették, például a hegyvidéki üdülőhelyekkel kapcsolatosak.”

Arra a kérdésre, hogy mikor várható a szabadtéri maszkviselés kötelezettségének feloldása, Cîţu azt felelte, hogy erről a szakértőkkel kell tárgyalnia, és az ő javaslataik alapján hoznak majd döntést.

„Személyes véleményem szerint azok, akik már be vannak oltva és nem jelentenek veszélyt a társadalom számára, részesüljenek előnyben, élvezzék az életet” – tette hozzá a kormányfő. Hozzátette: meg van győződve arról, hogy sikerül elérni június elsejére az ötmillió beoltott személlyel kapcsolatos célkitűzést.

Arra a kérdésre, hogy mi történik, ha június elsejéig mégsem oltanak be ötmillió személyt, a kormányfő azt válaszolta, hogy el fogják érni a célkitűzést. „Nagyon sok esetben mondták már nekem, hogy nem lehet megvalósítani valamit. Én azt mondtam, hogy a legnagyobb mértékű gazdasági fejlődésünk lesz az Európai Unióban, és ez meg is valósult; azt mondtam, hogy vissza fogunk térni a normalitáshoz, és lesz elegendő dózis vakcinánk, és van is elegendő” – szögezte le.

Emlékeztetett, hogy az egyetlen olyan európai uniós ország vagyunk, amelyben előzetes beütemezés nélkül mehet már bárki oltásra. Ugyanakkor azt mondta, szeretné, ha a jövő héten egyfajta „utcai kormányülést" tartanának, azaz a kormány minden tagja kivonulna az oltási központokba, és elbeszélgetne az emberekkel. Szerinte a Bukarestben a hét végén szervezett oltási maraton „rendkívüli eredményekkel” zárult, több mint 20 ezer személyt oltottak be koronavírus ellen.

„Ez mutatja, hogy a romániaiak minél előbb vissza akarnak térni a normalitáshoz, és megértették, hogy a normalitáshoz való visszatérés egyetlen módja az immunizálás” – mondta a kormányfő. Hozzátette, a fertőzöttségi ráta jelentős mértékű csökkenést mutat, miközben az átoltottsági ráta nő.

Agerpres

A rovatból ajánljuk:

Elutasította a parlament a Veștea-kormány beiktatását
189 képviselő és szenátor támogatta, 23-an ellene szavaztak az éjszakába nyúló parlamenti ülésen.
Az ősszel kezdő kilencedikesekre már más érettségi vizsga vár
Egy „szóbelivel” és egy írásbelivel több szigorlat vár rájuk.
Szigorítják a csendháborítás és a közrend megsértésének büntetését
Vége a hangoskodásnak, a visszaesőket súlyosan büntetik.
Zivatarok várhatók szerdán az ország egyharmadában
Helyenként villámlással kísért záporokra és jégesőre lehet számítani.
Adrian Veștea az új kormányfőjelölt, miután Eugen Tomac visszaadta a megbízását
Az elnök a parlamenti pártok megkérdezése nélkül döntött.