Leszavazták az RMDSZ adóenyhítő javaslatait

ado2A képviselőház keddi ülésének napirendi pontjai között szerepelt az adótörvénykönyvet módosító 8/2013-as kormányrendelet elfogadásáról szóló törvénytervezetet megszavazása. Ez a rendelet vezeti be a mezőgazdasági, erdészeti és haltenyésztési jövedelemadókat, illetve a 65 ezer euró értéket nem meghaladó forgalmú kis- és középvállalkozások részére kötelező 3 százalékos átalányadót (függetlenül attól, hogy van, vagy nincs profitjuk).
Az RMDSZ képviselőházi frakciójának álláspontját Korodi Attila Hargita megyei honatya ismertette a szavazást megelőző vitában: „Igazságtalan módon adóztatják a mezőgazdasági termelőket, az állattenyésztők esetében akár háromszor is megadóztatják ugyanazt a tevékenységet. Ez a törvény kontraproduktív is, hiszen míg eddig a kormányok azt próbálták ösztönözni, hogy a fiatalok maradjanak otthon, és fejlesszék farmjaikat, ez a törvény pontosan azokat bünteti, akik ezt megteszik, mintegy ismét eltántorítva a fiatalságot” – fejtette ki, hozzátéve, hogy „a kis- és középvállalkozók kötelező érvényű 3 százalékos adó sok cég bezárásához vezethet”.
Márton Árpád Kovászna megyei parlamenti képviselő felszólalásában a szövetség által benyújtott módosító javaslatokat indokolta, amelyek kitérnek a föld minőségének függvényében történő adóztatásra: „a történelmi Máramarosban vagy Háromszéken, a hegyvidéken vagy szigorú éghajlatú területeken nem lehet annyit termelni, mint a Bărăganban, mint ahogy a jobb minőségű föld is többet hoz, mint a gyenge. Ezért az adók 15-15 százalékos, valamint 30 százalékos csökkentését kérjük” – mondta. A képviselő fenntartotta azt a módosító javaslatát is, amely szerint a befolyt adó 70 százaléka maradna az önkormányzatnál, és csak 30 százaléka kerülne a központi költségvetésbe.
Az RMDSZ az adótörvénykönyv módosítására 18 javaslatot nyújtott be, amelyek közül egy sem került elfogadásra. A szövetség képviselőházi frakciója nem szavazta meg a kormányrendelet elfogadásáról szóló törvénytervezetet.

RMDSZ Tájékoztató

A rovatból ajánljuk: