Megkezdik az elektronikus személyi igazolványok kibocsátását

Egy kísérleti program keretében Kolozsváron kezdődik el hétfőtől az elektronikus személyi igazolványok kibocsátása – jelentette be hétfőn Lucian Bode belügyminiszter.

A tárcavezető Kolozsváron a lakosságnyilvántartó hivatalban tartott sajtótájékoztatóján elmondta: a kísérleti program keretében ötezer elektronikus igazolványt bocsátanak ki. Bode arról számolt be, hogy az elektronikus személyi kártya segít csökkenteni a bürokráciát, illetve rugalmassá teszi a személy és a hatóságok kapcsolatát, ugyanakkor biztosítja a személyi adatok védelmét.

Hozzátette, hogy az új személyi igazolvány 2031-ig veszi át a helyét a jelenleg használt, 1997-ben bevezetett kártyáknak. Az elektronikus személyi kártya átveszi az egészségügyi kártya funkcióját is, és hozzáférést biztosít az elektronikus kormányzás szolgáltatásaihoz. Nem csak 14 éves kortól igényelhető, mint a jelenlegi kártya. A szülők már a születés után igényelhetik gyermekeiknek. A személyazonosító dokumentum külföldön is használható.

A miniszter elmondta, a bevezetés első szakaszában a 18 év alatti gyermekek és fiatalok kapják meg a kártyát. A hatóságok velük tesztelik az új funkciókat, és azt, hogy a kialakított elektronikus infrastruktúra milyen mértékben felel meg a követelményeknek.

MTI

A rovatból ajánljuk:

Elutasította a parlament a Veștea-kormány beiktatását
A Veștea-kabinet beiktatását 189 képviselő és szenátor támogatta, 23-an ellene szavaztak az éjszakába nyúló parlamenti ülésen. A kormány beiktatáshoz legalább 233 támogató szavazatra lett volna szükség. Nicușor Dan államfőnek új miniszterelnök-jelöltet kell találnia.
Az ősszel kezdő kilencedikesekre már más érettségi vizsga vár
Egy „szóbelivel” és egy írásbelivel több szigorlat vár rájuk.
Szigorítják a csendháborítás és a közrend megsértésének büntetését
Vége a hangoskodásnak, a visszaesőket súlyosan büntetik.
Zivatarok várhatók szerdán az ország egyharmadában
Helyenként villámlással kísért záporokra és jégesőre lehet számítani.
Adrian Veștea az új kormányfőjelölt, miután Eugen Tomac visszaadta a megbízását
Az elnök a parlamenti pártok megkérdezése nélkül döntött.