Kihirdette Johannis a szükségállapotot

Hétfőtől kezdődően szükségállapot lép életbe Románia egész területén, 30 napos időszakra – jelentette be Klaus Johannis elnök a Cotroceni-palotában.

A hatályos törvények értelmében olyan rendkívül súlyos esetekben hirdethető szükségállapot, amikor nagymértékben veszélyeztetve van a lakosság élete, egészsége, környezete, illetve anyagi és kulturális értékei, és a normális állapot visszaállításához sürgős intézkedésekre, többletforrások kiutalására és a helyzet kezelésében részt vevő erők egységes, összehangolt irányítására van szükség.

A szükségállapotot az államfő rendeli el, de a parlamentnek is jóvá kell hagynia. Marcel Ciolacu képviselőházi elnök szerint a parlament legkésőbb csütörtökön szavazni fog a szükségállapot kihirdetéséről szóló elnöki rendeletről.

A belügyminisztériumi szervek, az egészségügyi intézmények és a szociális ellátást nyújtó szolgálatok versenyvizsga nélkül is alkalmazhatnak új munkaerőt. „Elrendeltem ugyanakkor az egészségügyi tárca büdzséjének kiegészítését, hogy a szükséges orvosi felszerelést, fogyóanyagokat, gyógyszereket sürgősen meg lehessen vásárolni közvetlen beszerzési eljárással a járvány idején” – fejtette ki Iohannis.

A szükségállapot alatt korlátozható bizonyos termékek ára. A gyermekek és az egyetemi hallgatók védelme érdekében a szükségállapot idejére felfüggesztik az óvodák, iskolák és egyetemek tevékenységét.

„Nagyon fontos csökkenteni ezekben a nehéz időkben a polgárok pénzügyi terheit, ezért a szükségállapot idején a gyógyszerek és orvosi felszerelések, az alapélelmiszerek, a közművek, mint például a villamos- és hőenergia, a gáz, a víz és a csatorna, valamint az üzemanyag ára korlátozható a rendkívüli állapot kihirdetését megelőző három hónap átlagának keretein belül" – mondta Iohannis.

Azt is elmondta, hogy a koronavírus elleni küzdelem költségeit az egészségügyi minisztérium fedezi, az ellátásra minden Romániában tartózkodó személy jogosult. „Azok számára, akik a koronavírus-fertőzés miatt otthoni elkülönítésben vannak, támogatási rendszert dolgoznak ki, amelyeket a helyi hatóságok hajtanak végre" – tette hozzá az államfő.

Iohannis elmondta: a koronavírus-fertőzés hatásai által érintett cégeket az érvényben lévő törvényektől eltérő rendelkezésekkel segítik. „Szociális védelemben részesülnek azon gazdasági ágazatok munkavállalói és családtagjai, amelyeknek tevékenységét a hatóságok részben vagy egészben leállították" – jelentette ki Iohannis.

Kifejtette: fizetésemelésre jogosultak azok az alkalmazottak, akik nem kaphatnak szabadnapot gyerekük felügyeletére, míg zárva tartanak az iskolák, amennyiben a másik szülő nem kapott szabadnapot erre a célra. Ez alatt az időszak alatt támogatják az otthoni munkát (távmunkát) mind az állami, mind a privát szférában, és elektronikus formában igényelhetők a szociális juttatások és szolgáltatások.

Ugyanakkor egyszerűsítetik az egészségügyi eszközök és felszerelések beszerzését, a szükségállapot ideje alatt nem kötelező a közbeszerzésekre vonatkozó rendelkezések betartása. A rendkívüli állapot ideje alatt, néhány kivételtől eltérően, felfüggesztik a területi munkaügyi felügyelőségek által végzett ellenőrzéseket, és a bíróságokon is csak a sürgős ügyeket tárgyalják.

A rovatból ajánljuk:

Egy tervezet szerint 17 évesen is volánhoz szabadna ülni – felnőtt kíséretében
Feltétel, hogy a „felvigyázó” rendelkezzen B- és BE-kategóriás jogosítvánnyal.
Várják az MCC új évfolyamára a diákokat
Erdély-szerte jelentkezhetnek a negyedikes diákok az MCC Fiatal Tehetség Programjába.
Szerdától jelentős lehűlés és csapadék is várható
A héten 15 fok alatt marad a hőmérséklet.
Kezdődik az iskolai beiratkozás első szakasza
A nemzetiségi iskolák/tagozatok esetében nincsenek iskolakörzetek.