Jóváhagyta az alkalmazottak számának csökkentését a szenátus

A Nép Háza szenátusnak otthont adó épületszárnya | Fotó: senat.ro

A Nép Háza szenátusnak otthont adó épületszárnya | Fotó: senat.ro

Megkezdődött hétfőn a kétkamarás parlament tavaszi ülésszaka, amelynek első ülésnapján elfogadták az intézmény idei költségvetését, az SOS Románia hat törvényhozója kilépett a frissen képviselethez jutott párt frakciójából, a szenátus pedig jóváhagyta az alkalmazottak számának csökkentéséről szóló határozattervezetet.

A felsőház az érintettek hangos tiltakozásának dacára már az első ülésnapon elfogadta azt a határozatot, amely felhatalmazza a szenátus titkárságát, hogy munkaköri átszervezéssel, új versenyvizsgák kiírásával csökkentse az alkalmazottak számát.

Az Ilie Bolojan házelnök által kezdeményezett leépítés nyomán mintegy 180 szakértőnek kell majd távoznia a szenátus csaknem 800 alkalmazottja közül,

az állam karcsúsítását, a költségvetési kiadások lefaragását célzó kormányzati törekvések jegyében.

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a szenátus elnökévé tavaly év végén megválasztott politikus korábban Nagyvárad polgármestereként, majd a Bihar megyei közgyűlés elnökeként hajtott végre hasonló mértékű leépítéseket. Korábbi tapasztalataira utalva a szenátus elnöke azt jósolta: az átszervezés után az intézmény legalább ugyanolyan jól fog működni, mint eddig.

 

A korábbi parlamenti botrányairól elhíresült Diana Șoșoacă által alapított SOS Románia párt tavaly december elsején mandátumot szerzett négy képviselője (a 28-ból) és két szenátora (a 12-ből) jelentette be hétfőn, hogy kilép a párt frakciójából, és függetlenként folytatja politikai tevékenységét. Távozásukat az sem akadályozta meg, hogy az időközben európai parlamenti képviselővé választott Șoșoacă hétfőn személyesen is felkereste a román parlamentet, több pap társaságában – akik megáldották az SOS Románia frakciójának üléstermét –, és úgy nyilatkozott: nem ismer a világon szebb épületet, mint a Nicolae Ceașescu egykori kommunista diktátor parancsára felépült Nép Házát, amelyben ma a román törvényhozás működik.

MTI

A rovatból ajánljuk:

Dráguláshullám jön: áfa- és adóemelések jelentik a gazdasági megszorító intézkedéseket
Két százalékponttal emelik az áfát, 10 százalékkal nő az üzemanyag, az alkohol- és dohánytermékek jövedéki adója.
Korlátozták a közalkalmazottak veszélyességi pótlékát, sztrájkkal fenyegetnek a szakszervezetek
A bérkiegészítés összege egységesen bruttó 300 lej lesz átmenetileg.
Magyar az űrben: Kapu Tibor elindult a Nemzetközi Űrállomásra
Magyarország a második űrhajósával vesz részt a küldetésben, de első asztronautája jut el az 1998 óta működő Nemzetközi Űrállomásra.
Bizalmat szavazott a parlament az RMDSZ részvételével megalakult négypárti kormánynak
A kormányprogram leépítéseket és adóemeléseket irányoz elő.
Aláírták a koalíciós megállapodást, az RMDSZ-nek három tagja lesz az új kormányban
Cseke Attila és Tánczos Barna továbbra is tagja lesz a kabinetnek, kulturális miniszternek Demeter Andrást jelölték.