Immár hivatalos: nem árusíthatók energiaitalok a kiskorúaknak, kínálni sem szabad nekik

Még csak tölteni sem szabad kiskorúaknak | Illusztráció: Pixabay

Még csak tölteni sem szabad kiskorúaknak | Illusztráció: Pixabay

Kihirdette hétfőn Klaus Iohannis államfő a kiskorúak energiaitalokhoz való hozzáférését korlátozó törvényt.

A jogszabályban rögzített meghatározás szerint az energiaitalok olyan italok, amelyek a szénhidrátok, vitaminok és ásványi anyagok mellett a központi idegrendszert stimuláló szereket (koffeint, taurint, karnitint, guaranát, glükuronolaktont) tartalmaznak.

A törvény megtiltja az energiaitalok forgalmazását oktatási és egészségügyi intézményekben vagy hátrányos helyzetű személyeket ellátó létesítményekben. Ugyanakkor a kereskedelmi egységek nem szolgálhatnak ki kiskorúakat energiaitallal, ezek nem szerepelhetnek a termékautomaták kínálatában, és ingyen sem kínálhatók kiskorúak számára.

Az előírás megszegése szabálysértésnek minősül, és 30 ezer lejig terjedő bírsággal büntethető. A szabálysértés ismétlődése a boltok tevékenységének 10-től 30 napig történő felfüggesztését vonja maga után.

Agerpres

A rovatból ajánljuk:

Az ősszel kezdő kilencedikesekre már más érettségi vizsga vár
Egy „szóbelivel” és egy írásbelivel több szigorlat vár rájuk.
Szigorítják a csendháborítás és a közrend megsértésének büntetését
Vége a hangoskodásnak, a visszaesőket súlyosan büntetik.
Zivatarok várhatók szerdán az ország egyharmadában
Helyenként villámlással kísért záporokra és jégesőre lehet számítani.
Adrian Veștea az új kormányfőjelölt, miután Eugen Tomac visszaadta a megbízását
Az elnök a parlamenti pártok megkérdezése nélkül döntött.