Három napon belül kell igazolnia a labornak az ittas vagy drog hatása alatti vezetést

A kép illusztráció | Fotó: Román Rendőrség

A kép illusztráció | Fotó: Román Rendőrség

A gépkocsivezetők és a civil szervezetek tiltakozása nyomán ismét módosította a kormány csütörtökön a közúti ellenőrzéseknél használt alkohol- és drogtesztekkel kapcsolatos, két hete hatályba léptetett közlekedésbiztonsági sürgősségi rendeletet.

A rendelkezés egyike azon jogszabályoknak, amelyekkel a román hatóságok az ittas vagy kábítószer hatása alatt álló járművezetés egyre több súlyos balesetet eredményező jelenségét próbálják visszaszorítani. A június végén kiadott rendelet szerint a rendőr köteles alkoholszondát alkalmazni azokkal a sofőrökkel szemben, akiknek a járművében alkohol tárolására alkalmas palackokat vagy kábítószerfogyasztásra utaló nyomokat észlel. Azokat a gépkocsivezetőket is tesztelnie kell, akik az elmúlt három évben visszaeső módon követtek el alkohol vagy drog hatása alatti vezetéssel kapcsolatos szabálysértéseket vagy bűncselekményeket.

A rendelkezés ellen tiltakozók szerint azonban a „tömeges drogteszteléssel” a kormány az ártatlanokat is bünteti, mivel a rendőrségnél használatos, tudatmódosító szerek kimutatására használt gyorstesztek szerintük roppant megbízhatatlanok, szinte minden második esetben „hamis pozitív” eredményt adnak, így ezek alapján – az igazságügyi orvostani intézet (IML) vérmintán végzett laborvizsgálata eredményének közléséig – olyanoknak is hónapokig felfüggeszthetik a vezetői engedélyét, akik valójában nem fogyasztottak kábítószert.

A kormány csütörtöki ülésén úgy módosította a rendeletet, hogy a – gyorsteszt eredménye szerint – kábítószer hatása alatt álló vagy ittas sofőrök 72 óra múlva visszakapják vezetői engedélyüket, ha addig nem kapják kézhez a hatóságok a vérmintán végzett hivatalos laborvizsgálatnak a tiltott szerek használatát megerősítő eredményét. Ugyanez vonatkozik arra az esetre is, ha a járművezetőnek a drogteszt elutasítása miatt vonták be a jogosítványát.

Tavaly 4525 súlyos közúti baleset történt Romániában, ezekben 1545 ember vesztette életét, 3535 pedig súlyos sérülést szenvedett. A múlt évben a közlekedési rendőrség által a közutakon észlelt csaknem 54 ezer bűncselekmény közül a leggyakoribb (8368 esettel) az ittas vezetés volt. Ezt követte a vezetői engedély nélküli járművezetés 4702 esettel és a bódult állapotban (kábítószerek vagy egyéb tudatmódosító anyagok hatása alatt) történő járművezetés 3699 esettel.

MTI

A rovatból ajánljuk:

Dráguláshullám jön: áfa- és adóemelések jelentik a gazdasági megszorító intézkedéseket
Két százalékponttal emelik az áfát, 10 százalékkal nő az üzemanyag, az alkohol- és dohánytermékek jövedéki adója.
Korlátozták a közalkalmazottak veszélyességi pótlékát, sztrájkkal fenyegetnek a szakszervezetek
A bérkiegészítés összege egységesen bruttó 300 lej lesz átmenetileg.
Magyar az űrben: Kapu Tibor elindult a Nemzetközi Űrállomásra
Magyarország a második űrhajósával vesz részt a küldetésben, de első asztronautája jut el az 1998 óta működő Nemzetközi Űrállomásra.
Bizalmat szavazott a parlament az RMDSZ részvételével megalakult négypárti kormánynak
A kormányprogram leépítéseket és adóemeléseket irányoz elő.
Aláírták a koalíciós megállapodást, az RMDSZ-nek három tagja lesz az új kormányban
Cseke Attila és Tánczos Barna továbbra is tagja lesz a kabinetnek, kulturális miniszternek Demeter Andrást jelölték.