Enyhítettek a 6 ezrelékes fertőzöttség felett érvényes korlátozásokon

Amellett, hogy a tanintézmények nyitva tarthatnak a 6 ezreléknél magasabb koronavírus-fertőzöttségű településeken, az Országos Vészhelyzeti Bizottság (CNSU) csütörtök késő este több enyhítést is bevezetett a fenti küszöbértéket meghaladó helységekben. 6 ezrelék felett az érintett településeken, a bel- és szabadtéri nyilvános helyeken kötelező az arcot (az orrot és szájat) elfedő maszk viselése.

A leglényegesebb, hogy a betegségen legalább 15 – de nem több mint 180 – napja átesett személyek, vagy akik megkapták a koronavírus elleni oltást, látogathatják a vendéglátóhelyeket, művelődési intézményeket és sportrendezvényeket.

A döntés értelmében, azokon a településeken, amelyeken az elmúlt 14 napban elérte vagy meghaladta a 6-ot az ezer főre jutó koronavírus-fertőzések száma, sem a negatív gyorsteszt, sem a negatív PCR-teszt nem ad mentesítést a korlátozások alól. Védettségként csak a betegségen való átesést (minimum 15, maximum 180 nappal) vagy az oltás mindkét (az egydózisú vakcinánál az egyetlen) adagja óta eltelt 10 napot fogadják el, és ezt európai uniós Covid-igazolvánnyal kell tanúsítani.

Enyhítés a korábbi intézkedésekhez képest, hogy 6 ezrelék felett is nyitva maradhatnak az éttermek, bárok, játéktermek, játszóházak, színházak, mozik, más művelődési intézmények, illetve bel- és szabadtéri sportrendezvényeket, uszodákat is lehet látogatni – a befogadóképesség feléig! –, de csak a fent leírt védettségről szóló igazolással.

Eltörölték a 18 órai boltzárat, annyi korlátozás maradt csupán, hogy a 6 és 7,5 ezrelékes fertőzöttségi településeken az üzletek pénteken, szombaton és vasárnap 5–22 óra között tarthatnak nyitva, a 7,5 ezrelék felett pedig a hét minden napján ez az órarend érvényes (eEste tíz után legfeljebb házhoz szállítást végezhetnek).

Fontos tudni, hogy 6 ezrelék felett az érintett településeken, a bel- és szabadtéri nyilvános helyeken kötelező az arcot (az orrot és szájat) elfedő maszk viselése.

A határozat 7. cikkelyének értelmében az uniós Covid-igazolvánnyal rendelkezők mentesülnek az éjszakai kijárási tilalom alól, amit 6 ezrelék felett hétvégén, 7,5 ezrelék felett mindennap bevezetnek 20 és 5 óra között.

A CNSU határozatát a kormánynak kell életbe léptetnie, ami valószínűleg a pénteki kormányülésen fog megtörténni – akadálya nem lehet ennek, tekintve, hogy Florin Cîțu miniszterelnök egyben a CNSU elnöke is. 

A rovatból ajánljuk:

Elutasította a parlament a Veștea-kormány beiktatását
A Veștea-kabinet beiktatását 189 képviselő és szenátor támogatta, 23-an ellene szavaztak az éjszakába nyúló parlamenti ülésen. A kormány beiktatáshoz legalább 233 támogató szavazatra lett volna szükség. Nicușor Dan államfőnek új miniszterelnök-jelöltet kell találnia.
Az ősszel kezdő kilencedikesekre már más érettségi vizsga vár
Egy „szóbelivel” és egy írásbelivel több szigorlat vár rájuk.
Szigorítják a csendháborítás és a közrend megsértésének büntetését
Vége a hangoskodásnak, a visszaesőket súlyosan büntetik.
Zivatarok várhatók szerdán az ország egyharmadában
Helyenként villámlással kísért záporokra és jégesőre lehet számítani.
Adrian Veștea az új kormányfőjelölt, miután Eugen Tomac visszaadta a megbízását
Az elnök a parlamenti pártok megkérdezése nélkül döntött.