Eltörlik a járványügyi és a beutazási korlátozásokat

A március 8-án, kedden éjfélkor lejáró veszélyhelyzet megszűnésével egy sor, a koronavírus-járvány terjedése elleni szabályozást eltörölnek – közölte Alexandru Rafila egészségügyi miniszter kedd délutáni sajtótájékoztatóján.

Szerdától a határátkelőhelyeken nem kérnek uniós Covid-igazolványt a román hatóságok, és megszűntetik beutazási járványügyi adatlapot (PLF). Ugyanakkor az EU-s országok egy része továbbra is feltételekhez kötheti a beutazást, ezért Rafila azt tanácsolta mindenkinek, hogy útra kelés előtt tájékozódjon a célország szabályairól.

Nem lesz kötelező, csak ajánlott a védőmaszk viselése a zsúfolt köztereken és a nyilvános zárt helyeken. Rafila hozzátette, hogy nem korlátozzák a bevásárlóközpontokba, vendéglátóegységekbe, közintézményekbe való belépést, sem ezek nyitva tartását. „Gyakorlatilag minden korlátozás megszűnik (...) Az elővigyázatosság és az egyéni felelősség lesz a meghatározó a következő időszakban” – fogalmazott.

A koronavírus-fertőzéssel diagnosztizált személyeknek a járványügyi korlátozások megszűnése után is otthoni elkülönítésbe kell vonulniuk, ennek betartását azonban ezután az emberek „jóérzésére” bízzák, a hatóságok nem fognak ellenőrizni és büntetni. Sajtótájékoztatóján Alexandru Rafila elmondta, nemcsak a Covid-19, hanem minden fertőző betegség esetén ajánlott néhány napra elkülönítésbe vonulni, egyrészt a gyorsabb felépülés érdekében, másrészt pedig azért, hogy ne terjesszük a kórt. „Amint valakinek pozitív lesz a tesztje, automatikusan elkülönülésbe vonul, és kiírja betegszabadságra a háziorvos vagy annak a kórháznak az orvosa, ahova beutalták” – fogalmazott az egészségügyi miniszter.

Alexandru Rafila elmondta: a kórházakban a pácienseknek és a hozzátartozóiknak, az oktatási intézményekben pedig a pedagógusoknak, a gyerekeknek és az egyetemi hallgatóknak is ajánlatos maszkot viselniük. A miniszter azt ajánlotta a lakosságnak, hogy a forgalmas nyilvános helyeken, például piacokon, továbbra is viseljenek maszkot, és ha lehet, kerüljék a zsúfoltságot. Továbbra is ajánlatos szerinte az alapos kézmosás, a különböző fertőtlenítőszerek használata, a tömegközlekedési eszközök és a közintézmények rendszeres takarítása és fertőtlenítése.

Rafila arra kérte a koronavírus tüneteit mutató személyeket, hogy jelentkezzenek tesztelésre a háziorvosuknál, és ha az eredmény pozitív, akkor keressék fel a fertőzöttek ellátására létrehozott járóbeteg-központokat vagy forduljanak a kórházak sürgősségi ügyeletéhez. A tárcavezető hangsúlyozta: ezeknek az ajánlásoknak a betartása hozzájárul ahhoz, hogy a tovább csökkenjen a fertőzöttek, az intenzív terápiás ellátásra szoruló betegek és az elhalálozások száma.

Ha egy osztály vagy óvodai csoport több tagja is megfertőződik a SARS-CoV-2 vírussal, a tanfelügyelőség a közegészségügyi igazgatósággal közösen az oktatás időszakos felfüggesztését rendelheti el – mondta. Rafila elmagyarázta, ez a szabály minden fertőző betegség felbukkanása esetében érvényes, nem korlátozódik kimondottan a koronavírusos fertőzésekre. Azt is leszögezte: ha fertőző betegség üti fel a fejét egy osztályban vagy csoportban, az indokolhatja a szóban forgó osztály vagy csoport tevékenységének időszakos felfüggesztését, de az egész iskoláét nem.

90 napig még érvényesek a lejárt okmányok

Lucian Bode belügyminiszter közleményben hozta a nyilvánosság tudomására, hogy szerdától nem korlátozzák a gyülekezést, szervezhetők tüntetések, felvonulások, koncertek és más nyilvános események, akadálytalan lesz a személyek és járművek közlekedése a nap bármely órájában.

Szerdától a helyi rendőrségek visszakerülnek a helyi önkormányzatok hatáskörébe, és kikerülnek a belügyminisztérium irányítása alól az önkéntes katasztrófavédelmi alakulatok és a mentőszolgálatok. A tárca közlése szerint újra megnyit a veszélyhelyzet idején lezárt vagy korlátozott forgalommal működő nagykárolyi román–magyar vasúti határátkelő és a lipniţai román–bolgár határátkelő.

A minisztérium ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy a lejárt határidejű személyi okmányok (személyazonossági kártya, gépkocsivezetői jogosítvány) a veszélyhelyzet megszűnte után is 90 napon érvényesnek tekinthetők.

Cikkünk frissül.

A rovatból ajánljuk:

Egy tervezet szerint 17 évesen is volánhoz szabadna ülni – felnőtt kíséretében
Feltétel, hogy a „felvigyázó” rendelkezzen B- és BE-kategóriás jogosítvánnyal.
Várják az MCC új évfolyamára a diákokat
Erdély-szerte jelentkezhetnek a negyedikes diákok az MCC Fiatal Tehetség Programjába.
Szerdától jelentős lehűlés és csapadék is várható
A héten 15 fok alatt marad a hőmérséklet.
Kezdődik az iskolai beiratkozás első szakasza
A nemzetiségi iskolák/tagozatok esetében nincsenek iskolakörzetek.