Elindult az utolsó gigaszállítmány Nagylaktól Marosnémeti felé

szállítás

A monstrum haladása nem mindennapi „mutatvány” | Fotó: DRDP Facebook-oldal

A hatodik, egyben utolsó gigaszállítmány indult útnak Nagylaktól a marosnémeti hőerőmű felé, emiatt forgalomkorlátozások várhatók.

Februártól mostanáig több túlméretes szállítmány jutott el a nagylaki országúti határátkelőhelytől a Hunyad megyei Marosnémetibe (Mintia): a gigaszállítmányok a hőerőmű felújításához szükséges turbinákat, generátorokat és azok tartozékait tartalmazták. A temesvári székhelyű regionális út- és hídügyi igazgatóság (DRDP) tájékoztatása szerint az utolsó konvoj május 17-én, szombat reggel indult útnak Nagylakról, s az A1-es autópályán, a 7-es számú országúton (DN 7) és több megyei rangú ton haladva jut el május 23-án, pénteken Marosnémetibe.

A 753 tonnás turbinát szállító gigaszállítmány hossza 118 méter, szélessége 6, magassága 5,4 méter, és majdnem egy hét alatt teszi meg a közel 200 kilométeres távolságot.

A rakomány 500 átlagos személygépkocsi súlyának felel meg, két-két vontató és tolótréler szállítja, Nagylak, Temesgyarmat, Lippa, Konop, Zám és Marosillye érintésével ér célba, közben három közúti hidat is át kell szelnie. Hogy a sokkal kisebb súlyú szállítmányokra tervezett építmények ne sérüljenek meg, a gigaszállítmányok áthaladásához Romániában eddig még nem alkalmazott mérnöki megoldásokat, úgynevezett „flyover” – áthidaló – eszközöket használnak.

Az „országúti szörny” vasárnap nem közlekedik, a többi napon viszont az útvonalán forgalomlezárások várhatók, ezért a gépjárművezetők figyeljék a következő tájékoztatási fórumokat:

a rendőrség InfoTrafic oldalát

vagy a DRDP Facebook-oldalát

a kellemetlenségek elkerülése, illetve az alternatív útvonalak választása végett.

 

A marosnémeti hőerőmű felújítása nemzeti jelentőségű beruházás, a létesítmény ugyanis jelentősen hozzájárul az ország energiabiztonságához. Az erőmű modern technológiával való felszerelése, a gáz- és gőzturbina használata nemcsak a hatékonyságát növeli, de a széndioxid-kibocsátást is csökkenti.

A fejlesztés összértéke 1,4 milliárd euróra rúg, befejeztével az erőmű kapacitása 1700 MW hőenergiát és mintegy 12 ezer GWh elektromos energiát állít majd elő. Élettartamát 30 évre tervezték.

A hőerőmű megvalósításához szükséges berendezések szállításának tervezését már több mint egy éve kezdték el a Felbermayr Transport- und Hebetechnik GmbH & Co KG német, osztrák, román és magyar szakemberei.

A rovatból ajánljuk:

Dráguláshullám jön: áfa- és adóemelések jelentik a gazdasági megszorító intézkedéseket
Két százalékponttal emelik az áfát, 10 százalékkal nő az üzemanyag, az alkohol- és dohánytermékek jövedéki adója.
Korlátozták a közalkalmazottak veszélyességi pótlékát, sztrájkkal fenyegetnek a szakszervezetek
A bérkiegészítés összege egységesen bruttó 300 lej lesz átmenetileg.
Magyar az űrben: Kapu Tibor elindult a Nemzetközi Űrállomásra
Magyarország a második űrhajósával vesz részt a küldetésben, de első asztronautája jut el az 1998 óta működő Nemzetközi Űrállomásra.
Bizalmat szavazott a parlament az RMDSZ részvételével megalakult négypárti kormánynak
A kormányprogram leépítéseket és adóemeléseket irányoz elő.
Aláírták a koalíciós megállapodást, az RMDSZ-nek három tagja lesz az új kormányban
Cseke Attila és Tánczos Barna továbbra is tagja lesz a kabinetnek, kulturális miniszternek Demeter Andrást jelölték.