Elfogadta a vészhelyzetről rendelkező törvényt a parlament

Döntő házként elfogadta szerdán a képviselőház a veszélyhelyzetet szabályozó törvényt. A parlament több ponton is módosította a kormány tervezetét.

A jogszabályjavaslatot 267 támogató, 26 ellenszavazattal, 5 tartózkodás mellett fogadták el, miután a Liberálisok és Demokraták Szövetségén (ALDE), illetve a Pro Románián kívül valamennyi alakulat bejelentette, hogy megszavazza.

A liberális Florin Roman által javasolt és a jogi bizottság által előzőleg jóváhagyott módosító javaslatot, miszerint a törvény a Hivatalos Közlönyben való megjelenésének napjától lépett volna érvénybe, a plénumban törölték a tervezetből. Az erről szóló szavazáson a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ a javaslat ellen voksolt, a kezdeményező PNL és a Népi Mozgalom Párt (PMP) pedig tartózkodott.

  • A jóváhagyott törvény leszögezi, hogy a veszélyhelyzetet a kormány rendelheti el a belügyminiszter javaslatára, legtöbb 30 napos időtartamra, amelyet további 30 nappal meghosszabbíthatnak.
  • A veszélyhelyzet elrendelhető az ország egész területére vagy csak bizonyos településekre. Amennyiben a veszélyhelyzetet az ország területének legalább felére rendelik el, ezt a parlamentnek is jóvá kell hagynia öt napon belül.
  • Amennyiben a törvényhozás elutasítja a veszélyhelyzet jóváhagyását, az azonnali hatállyal megszűnik; a kormány által kidolgozott változatban ilyen kitétel nem szerepelt, a szenátusban elfogadott változat szerint pedig csak akkor lett volna szükség a parlament jóváhagyására, ha a veszélyhelyzet az ország egész területére vonatkozik.
  • A parlament módosíthat a kormány által a veszélyhelyzet idején elrendelt intézkedéseken.

A képviselőház jogi bizottsága ismét beemelt a tervezetbe a korlátozásokkal kapcsolatos néhány cikkelyt, amelyeket egy nappal korábban törölt a felsőház, más előírások pedig megmaradtak a szenátus által elfogadott formában.

A törvény végleges változata lehetővé teszi a teraszok újranyitását a vészhelyzet ideje alatt az egészségügyi óvintézkedések betartásával, és arról is rendelkezik, hogy megnyithatnak azok a 15 ezer négyzetméteresnél kisebb kereskedelmi központok, amelyek üzlethelyiségei egyenként 500 négyzetméteresnél kisebbek.

A képviselőház döntő házként szavazott a tervezetről, amely ellen a következő két napban lehet alkotmányossági kifogást emelni, majd elküldik az államfőnek kihirdetésre.

Marcel Vela belügyminiszter élőt sajtótájékoztatót tart ezekben a percekben:

A rovatból ajánljuk:

Dráguláshullám jön: áfa- és adóemelések jelentik a gazdasági megszorító intézkedéseket
Két százalékponttal emelik az áfát, 10 százalékkal nő az üzemanyag, az alkohol- és dohánytermékek jövedéki adója.
Korlátozták a közalkalmazottak veszélyességi pótlékát, sztrájkkal fenyegetnek a szakszervezetek
A bérkiegészítés összege egységesen bruttó 300 lej lesz átmenetileg.
Magyar az űrben: Kapu Tibor elindult a Nemzetközi Űrállomásra
Magyarország a második űrhajósával vesz részt a küldetésben, de első asztronautája jut el az 1998 óta működő Nemzetközi Űrállomásra.
Bizalmat szavazott a parlament az RMDSZ részvételével megalakult négypárti kormánynak
A kormányprogram leépítéseket és adóemeléseket irányoz elő.
Aláírták a koalíciós megállapodást, az RMDSZ-nek három tagja lesz az új kormányban
Cseke Attila és Tánczos Barna továbbra is tagja lesz a kabinetnek, kulturális miniszternek Demeter Andrást jelölték.