Egy tervezet szerint 17 évesen is volánhoz szabadna ülni – felnőtt kíséretében

Felnőtt kíséretében 17 éves kiskorúak is vezethetnek, ha jóváhagyják a törvénymódosítást | Illusztráció: Pexels

Felnőtt kíséretében 17 éves kiskorúak is vezethetnek, ha jóváhagyják a törvénymódosítást | Illusztráció: Pexels

Hétfői együttes ülésén a szenátus jogi és védelmi bizottsága elfogadta azt a törvénytervezetet, amely szerint a B- és BE-kategóriás jogosítvánnyal rendelkező 17 éves kiskorúak felnőtt kísérő jelenlétében vezethetnek gépjárművet. A felnőtt kísérőnek legalább 10 éve B- és BE-kategóriás jogosítvánnyal kell rendelkeznie.

A közúti közlekedést szabályozó sürgősségi rendeletet (KRESZ) és a büntető-törvénykönyvet módosító jogszabályjavaslatot négy párt (PNL, RMDSZ, USR, PSD) frakciójának tagjai és függetlenek nyújtották be a parlamentbe. Az indoklás szerint a törvénymódosítás felelős magatartásra ösztönzi a fiatal járművezetőket.

A tervezet szerint a felnőtt kísérőt vonják felelősségre, ha a járművet vezető kiskorú megszegi a közlekedési szabályokat. „Úgy véljük, hogy egy legalább 10 éve jogosítvánnyal rendelkező személy elegendő tapasztalatot szerzett a járművezetés, a közlekedési szabályok betartása és a közlekedés résztvevőinek tisztelete terén. Így a kezdő járművezetők baleseti kockázata jelentősen csökken, amint tapasztalatot szereznek a forgalomban” – olvasható az indoklásban.

Mint köztudott, B-kategóriával személygépkocsi vagy (legfeljebb 8+1 férőhelyes) haszongépjármű vezethető, amelynek a rakománnyal együtt mért súlya nem haladja meg a 3500 kilogrammot; a BE-kategóriával ugyanez a járműtípus vezethető hozzácsatolt utánfutóval, akkor is, ha a szerelvény összsúlya meghaladja a 4250 kg-ot.

A tervezet beterjesztői hivatkoznak arra is, hogy több európai uniós tagállamban, illetve Nagy-Britanniában is lehetővé teszik a kiskorúak számára a járművezetést tapasztalt felnőtt kísérő jelenlétében, ami pozitív hatással volt a közúti közlekedésbiztonságra.

A jogszabályjavaslatot a szenátus vitatja meg első házként, utána kerül a képviselőházba, és elfogadása esetén az államfőnek kell kihirdetnie.

Agerpres