Crin Antonescut támogatja az elnökválasztáson az Európa-barát kormánykoalíció

Crin Antonescu | Forrás: a politikus Facebook-oldala

Crin Antonescu | Forrás: a politikus Facebook-oldala

Crin Antonescut, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) korábbi elnökét, volt szenátusi elnököt támogatja a 2025 tavaszán megtartandó megismételt elnökválasztáson a Szociáldemokrata Pártból (PSD), a PNL-ből, a Romániai Magyar Demokrata Szövetségből (RMDSZ) és a nem magyar nemzeti kisebbségi frakcióból álló Európa-barát kormánykoalíció – jelentették be hétfőn a koalíciós pártok vezetői.

A közös elnökjelölt támogatása egyik feltétele volt annak a koalíciós megállapodásnak, amelyet Marcel Ciolacu, a PSD, Ilie Bolojan, a PNL, Kelemen Hunor, az RMDSZ és Varujan Pambuccian, a nemzeti kisebbségi frakció vezetője írt alá hétfőn a bukaresti parlamentben az új bukaresti kormány megalakítása érdekében – írta az MTI.

A koalíciós pártok Marcel Ciolacu PSD-elnök számára kértek újabb kormányalakítási megbízást az államfőtől. A PSD elnöke szerint a koalíció legfontosabb feladata, hogy – a nemzeti értékek megvédése mellett – megtartsa Románia európai, euroatlanti irányultságát. Kelemen Hunor úgy értékelte: Románia mély politikai és bizalmi válságban van, ezért a koalíciónak az a feladata, hogy visszaszerezze a polgárok bizalmát, megvédje őket a veszélyektől.

 

A 65 éves Crin Antonescu 2009–2014 között vezette a PNL-t, amely az ő vezetésével lépett be 2011-ben a Victor Ponta vezette PSD-vel közösen alapított Szociálliberális Unióban (USL). Antonescu 2012–2014 között volt a szenátus elnöke, és így ő töltötte be az ideiglenes államelnöki tisztséget 2012 július 10. és augusztus 27. között, Traian Băsescu államfő tisztségéből történt felfüggesztése idején.

Az ő nevéhez fűződik – az akkor Nagyszeben polgármesteri tisztségét betöltő, és a Német Demokrata Fórumot vezető – Klaus Iohannis 2009-ben történt meghívása a romániai nagypolitikába. 2009-ben a PSD, a PNL és az RMDSZ miniszterelnöknek javasolta Iohannist, aki 2013-ban Antonescu hívására lépett be a PNL-be, hogy aztán az USL 2014-es felbomlása és az európai parlamenti választásokon elszenvedett kudarc után ő váltsa Antonescut a PNL élén.

Az államelnökválasztást várhatóan 2025 tavaszán rendezik meg azt követően, hogy az alkotmánybíróság két nappal az elnökválasztás második fordulója előtt érvénytelenítette a november 24-i első forduló eredményét, arra hivatkozva, hogy a legfelsőbb védelmi tanács szerint a legtöbb szavazatot szerző, szélsőjobboldalinak tartott Călin Georgescu kampányát nemzetbiztonsági kockázatot jelentő külföldi beavatkozás segítette.

A rovatból ajánljuk:

Tömeges elbocsátás lesz a szenátusban, spontán sztrájkkal tiltakoztak a döntés ellen
Leépítik az alkalmazottak egynegyedét, lefaragják az üzemanyagköltségeket is.
Jóváhagyta a megismételt elnökválasztás menetrendjét a kormány
A külföldi szavazókörökben is legkésőbb akkor ér véget a voksolás, amikor Romániában.
Román aggodalom a magyar MVM terjeszkedése miatt a hazai energiapiacon
Az energiaügyi minisztériumnak nem tetszik, hogy a magyar állami vállalat kereskedelmi kapcsolatokat ápol az orosz Gazprommal és a Roszatommal.
Átszervezné az ország területi közigazgatását a Szociáldemokrata Párt
A helyi közigazgatással kapcsolatos költségek csökkentésével indokolják a tervet.
Az Egyesült Államok eltörölte a vízumkényszert a román állampolgárokkal szemben
Várhatóan március 31-től érvényes a vízumkötelezettség feloldása.