Băsescu tagadja, hogy titkos paktumot kötött volna Orbánnal

Bocsánatkérést vár Traian Basescu felfüggesztett román államfő az Oroszország Hangja nevű orosz hivatalos rádiótól, amely azt állította, hogy Basescu és Orbán Viktor titkos paktumot kötöttek Székelyföld területi autonómiájáról.
A rádió azt állította nemrég, hogy e paktum szerint támogatta Orbán Viktor Băsescut a leváltásáról szóló romániai népszavazáson. A rádió szerint ennek a támogatásnak tulajdonítható az, hogy a romániai magyarok közül nagyon kevesen mentek el szavazni a referendumon, s ezzel Băsescut segítették.
Băsescu szerint egy megválasztott államfő nem árulhatja el saját országát, és „hazugságnak” nevezte az orosz rádió állítását. „Hogy lehet ilyesmit feltételezni? Ez a legsértőbb, amit állíthattak, hiszen a románok nem választhattak maguknak olyan államelnököt, aki elárulja őket. Hogy gondolják, hogy egy román államfő az alkotmányt megsértve odaad egy darab területet, hogy az autonóm legyen? Vagy mit gondolnak, ez itt a Dnyeszteren túli terület?” – fakadt ki Băsescu az orosz rádiónak adott interjúban. Szerinte legalább ezért – Băsescu ugyanis több hamis állítással vádolja a rádiót (a tud. megj.) – bocsánatkérés jár neki.

A felfüggesztett román államfő kifejtette, hogy Orbán állásfoglalása a referendum ügyében valóban neki kedvezett, hiszen ő és Orbán hagyományosan támogatják egymást a választásokon. Példaként említette, hogy ő is arra buzdította a magyarországi románokat, szavazzanak a Fideszre a legutóbbi magyarországi parlamenti választásokon.
Mint mondta: „Be kell vallanom, hogy Orbán Viktorral a politikán kívül is van kapcsolatom”. Emlékeztetett arra is, hogy „Romániának és Magyarországnak is gondjaik voltak a NATO- és az EU-csatlakozás előkészítésében, és kölcsönösen támogattuk egymást”. Băsescu hozzátette: ez a támogatás természetes, hiszen a volt kommunista országok ugyanazokkal a nehézségekkel küszködnek, ráadásul ő és Orbán Viktor ugyanannak az európai politikai családnak a tagja.

                                                                                                                                                    MTI

 

 

A rovatból ajánljuk:

Nem jó jel: a NATO Romániába küldheti magas készenlétű összhaderőnemi erőit
Iohannis szerint azért, hogy szükség esetén bármilyen, a NATO-t érő támadásra 72 órán belül reagáljon.
Figyelmeztető sztrájkot hirdettek szerdára a postások
Havi 400 lejes nettó béremelést követelnek.
Winkler Gyula: az EU a lakossággal fizettetné meg az épületek klímasemlegességét
Az EP szerint 2040-ig teljesen ki kell vonni a fosszilis tüzelőanyaggal működő egyéni hőközpontokat.
Klaus Iohannis megpályázza a NATO főtitkári tisztségét
Mark Rutte leköszönő holland kormányfővel száll versenybe a posztért.