Ausztria hajthatatlan, továbbra is elzárkózik Románia schengeni felvételétől

Klaus Iohannis és Karl Nehammer találkozója | Fotó: presidency.ro

Klaus Iohannis és Karl Nehammer találkozója | Fotó: presidency.ro

A schengeni rendszer nem működik, tehát nem bővíthető – írta közösségi oldalán Karl Nehammer kancellár, miután csütörtökön kétoldalú megbeszélést folytatott Klaus Iohannis román államfővel Bukarestben.

Az Európai Néppárt (EPP) bukaresti kongresszusán részt vevő Nehammer a kétoldalú megbeszélés után az X (korábban Twitter) közösségi hálón közzétett bejegyzésében azt írta: Románia fontos partner, az osztrák befektetők sok ezer munkahelyet teremtettek Romániában, és sok román állampolgár dolgozik ápolóként Ausztriában, segíti a gondozásra szorulókat. „A találkozón ugyanakkor nagyon nyíltan beszéltem a schengeni térség gyors bővítésével kapcsolatos osztrák kifogásokról is. Ausztria álláspontja változatlan: a schengeni rendszer jelenleg nem működik, tehát nem lehet bővíteni” – szögezte le a kancellár.

A román elnökkel folytatott megbeszélés után Nehammer az EPP-kongresszuson mondott beszédében is arra hívta fel a figyelmet, hogy az emberek félelmeit, egyebek mellett az illegális migrációval kapcsolatos aggodalmait komolyan kell venni, meg kell érteni, miért fordulnak a szélsőséges pártok felé. Komolyan kell venni Finnország aggodalmait, amikor azt állítja, hogy az Oroszország felől érkező illegális migráció a biztonságát fenyegeti, és minden más külső határt is meg kell erősíteni – hangoztatta az osztrák kancellár. Hozzátette: az EU-nak növelnie kell a határok védelmére szánt erőforrásokat, azokat a menedékkérőket pedig, akik nem jogosultak a védelemre, el kell távolítani az Unió területéről.

Klaus Iohannis szintén az X közösségi hálón számolt be az osztrák kancellárral történt egyeztetésről. Úgy fogalmazott: megállapodtak arról, hogy „tovább viszik Románia teljes jogú schengeni csatlakozásának folyamatát” ezen végső célkitűzés eléréséig.

A schengeni övezet további bővítésétől az illegális migráció miatt elzárkózó Ausztria tavaly decemberben hozzájárult ahhoz, hogy Románia és Bulgária a légi és vízi közlekedésben idén március 31-én csatlakozzon a belső határellenőrzés nélküli térséghez. Romániában a pártok nemzeti célkitűzésként kezelik azt, hogy az EU igazságügyi és belügyminiszterei még idén meghozzák a döntést az ország teljes jogú schengeni csatlakozásának időpontjáról.

MTI

A rovatból ajánljuk:

Kereskedelmi kapcsolatokról, a magyar kisebbség helyzetéről és közös infrastrukturális projektekről tárgyalt Ilie Bolojannal Orbán Viktor
Munkavacsora keretében tárgyalt szerda este a bukaresti Victoria-palotában a román és a magyar miniszterelnök. Beszéltek a kétoldalú kereskedelmi forgalomról, amely 2024-ben meghaladta a 13,3 milliárd eurót, valamint a közös infrastrukturális és összeköttetési projektekről is.
Bürokrácia-csökkentést vezetett be a közigazgatási minisztérium
„A polgár nem postás!” Az engedélyekhez már nem a lakosoknak kell kikérniük a telekkönyvi kivonatot.
Kisebb kerettel, de mégis lesz magánszemélyeknek szóló roncsautóprogram
Az eredeti költségvetés kevesebb mint egyharmadát fordítja az állam a lakossági autópark megújítására.
Dráguláshullám jön: áfa- és adóemelések jelentik a gazdasági megszorító intézkedéseket
Két százalékponttal emelik az áfát, 10 százalékkal nő az üzemanyag, az alkohol- és dohánytermékek jövedéki adója.
Korlátozták a közalkalmazottak veszélyességi pótlékát, sztrájkkal fenyegetnek a szakszervezetek
A bérkiegészítés összege egységesen bruttó 300 lej lesz átmenetileg.