Kulturális központot hoznának létre a volt MARTA autógyárban [AUDIO]

A történelmi Magyarország és Kelet-Közép-Európa első autógyára Aradon működött. Az 1908-ban épült üzemben egy évvel később már folyamatos volt a gyártás, Arad utcáin a MARTA autóbuszok közlekedtek, Londonban pedig aradi gyártmányú taxik fuvaroztak.

A trianoni békeszerződés után Romániához került a vállalat. A kommunista diktatúra államosítása, majd az 1989-es rendszerváltást követő privatizáció során a gyártócsarnokokat átalakították vagy lebontották, a ma is álló, romos irodaépület csak azért menekült meg, mert időközben műemléknek nyilvánították. Több évtizeden át tartó alkudozások után a jelenlegi tulajdonosok tavaly novemberben átadták az ingatlant az aradi önkormányzatnak, amely forrásokat keres a felújításhoz és a hasznosításhoz.

Bognár Levente volt aradi alpolgármester több mint tíz évig dolgozott az autógyár épületének megmentése érdekében, mire azonban a városé lett, a politikai széljárás következtében a magyar érdekvédelmi szövetségnek már nincs sok beleszólása az ingatlan sorsába. A május végi képviselőtestületi ülésen napirendre került egy határozattervezet, amely kulturális-művészeti centrum kialakításáról szól az épületben. A magyar képviselők mindent megtesznek azért, hogy az Arad ipartörténetét bemutató múzeum is helyet kapjon benne.

Az aradi autógyártás történetéről és a műemléképület sorsáról szólt Pataky Lehel Zsolt összeállítása a Temesvári Rádió Magyar adásában. Hallgassa meg:

A rovatból ajánljuk:

Buszsofőröket alkalmazna a CTP a pótlóbuszokra, de kevés a jelentkező
Júniustól Mikelakán autóbuszok szállítják majd az utasokat a villamossínek cseréje miatt.
A nyomtatott sajtó végnapjai? A romániai magyar újságírás perspektívái
Az MCC következő előadása a kisebbségi napilapok megszűnésének következményeit latolgatja.
Kelemen Hunor levele az erdélyi magyarokhoz
„Romániában az elnökválasztás még sosem szólt annyira a magyarokról, mint most. Sokan mondogatják, hogy ez ugyanaz a helyzet, mint 2000-ben, amikor Iliescu és Vadim Tudor között kellett dönteni. Rossz és kisebbik rossz között. Csakhogy ez most nem így van. Nem fogom elvitatni Vadim Tudor magyarellenes „érdemeit”, de hogy úgy mondjam: ő kispályás volt Simion mellett.”
Felhajtás nélküli városnap Pécskán
Takarékossági okokból idén a helyi tanács ünnepi ülésével emlékeztek meg Pécska Város Napjáról: Kiválóság-díjat kapott Andronie Erzsébet Mária és Ionel Brade.
Zimándi és szentpáli magyar néptánccsoportok is fellépnek az Európa-napon
A volt Nagypiac helyén ünnepi műsort tartanak, melyen fellépnek a nemzetiségek nép együttesei.