Előadások Feszty Árpád hármasképéről

A festmény a Kultúrpalota 1913-as megnyitásakor került Aradra, és az első világháborút követő román hatalomátvétel után is itt maradt.

Az aradi Kölcsey Egyesület szervezésében előadássorozatot tartanak május 20-án, pénteken 17 órától a városháza dísztermében Feszty Árpádnak a több mint 50 éve az aradi múzeum raktárába száműzött Krisztus temetése című triptichonjáról, a 13 méter hosszú és négy méter magas remekművéről és a szakszerű képrestaurálásról. Az előadások szerkesztett szövegét magyar és román nyelvű könyvben is megjelentetik.

A Kölcsey Egyesület elnöksége idei közgyűlésén jelentette be, hogy az aradi város- és múzeumvezetésénél szeretnék kijárni, hogy a hármaskép ismét látható legyen egy arra méltó helyen.

Feszty Árpád Firenzében festette a Krisztus temetését, amelyet 1903-ban Budapesten állított ki, majd nemzetközi körútra indított. A triptichon első képe Jézus kereszthalálát ábrázolja, a második olajfestményen a temetési menet látható, míg a harmadikon a sír, a földre borulva imádkozó Máriával. A Kultúrpalota 1913-as megnyitásakor került Aradra, és az első világháborút követő román hatalomátvétel után is itt maradt. Amikor az '50-es évek végén, a '60-as évek elején a kommunista vezetők számára egyre kényelmetlenebbé váltak a magyar emlékek, letakarták, majd lebontották, azóta nem látható.

Bár a triptichon nem mérhető az Ópusztaszeren kiállított A magyarok bejövetele című Feszty-körképhez, mind tematikája, mind méretei miatt értékes.

A rovatból ajánljuk:

Az aradi magyar közösség legfontosabb elismerése – átadták a Kölcsey-díjakat [AUDIO]
Harsányi Attila színművészt és Kurunczi Ferenc amatőr fotóst tüntették ki.
Kárpátok visszhangja – látványos folklórműsor Aradon
A Magyar Nemzeti Táncegyüttes előadása február 9-én, hétfőn látható a nagyszínházban.
Most kezdődik a tánc! – Aradon is látható a Magyar menyegző
A film az 1970-es évek végén játszódik: két budapesti fiatalember kalotaszegi kiruccanása életre szóló kalanddá válik.
A Magyar Kultúra Napját ünnepelték Pécskán
A Himnuszra és szerzőjére emlékeztek a Magyar Közösségi Házban.
Január 26-án adják át a 2025-ös Kölcsey-díjakat
A Magyar Kultúra Napja alkalmából szervezett programban a Jókai Színház vendégjátékát is láthatja a közönség.
Ismét megnyitotta kapuit a megyei könyvtár főépülete
Hétfőtől péntekig 9–17 óra között tart a program. A téka alapjait az idén 145 éves aradi Kölcsey Egyesület tette le.