Centenáriumi pótemlékmű

A nagy egyesülés emlékműve körüli botrány hűen jelzi a romániai közállapotokat: a művész zsebre vágta a tiszteletdíjat, műalkotás sehol.

Centenáriumi „pótemlékművet” avatott Gheorghe Falcă polgármester pénteken Aradon. A nagy egyesülés emlékműve körüli botrány hűen jelzi a romániai közállapotokat: a 24 méter magas és 150 tonnás emlékoszlopot idén tavasszal Aradra kellett volna szállítania a művésznek, Florin Codrének, akinek a kultuszminisztérium évekkel ezelőtt kifizette a tízmillió lejes tisztelet- és anyagdíjat.

A szobrász állítólag Kínában alkotta meg a nagy művet, de azt senki nem látta. Időközben a szaktárca – még Kelemen Hunor vezetése idején – perre vitte a dolgot, s az ítélet szerint Codrénak saját költségén kellett volna felállítatnia Aradon. Csakhogy az eredeti helyszínt, a városliget tó víztükrét elvetették, és hosszas egyeztetések után a megyeháza előtti teret jelölték ki, ami a művész szerint nem alkalmas egy ilyen monumentális alkotás közszemlére tételéhez (pedig a képzőművészeti műtermeket is lebontották, hogy ne zavarják a gyönyörködésben a szemlélőlet…)

Amint egyre inkább nyilvánvalóvá vált, hogy az aradi válaszott román vezetők által hőn áhított emlékmű nem kerül a városba, a polgármester a művészeti líceum diákjait kérte fel egy centenárium alkotásra. Ezt (a rozsdás vastáblákba kivágott kontúrokat) a volt Dacia-mozi előtti járdaszigeten állították fel. Erre futotta a centenáriumra…

 

A rovatból ajánljuk:

Fogatos hazafi
Aradon tilos igavonó állat által húzott járművekkel közlekedni a közutakon, ezért közel kétezer lejre büntették meg a fiákerest.
Szerelmespárok lakatok százaival aggatták tele a gyalogoshíd korlátját
Vannak helybeliek, akik szép szokásnak nevezik, mások a híd szerkezete miatt aggódnak.
Kelendő a virág – csakhogy közterekről lopkodják
A zöldövezetek rongálásáért akár 1000 lejes pénzbírság is kiszabható.
Román–magyar egymásrautaltság Aradon
A március 15-i eső közös ernyő alá kényszerítette a meghívottakat.
Fogadj örökbe egy zöldövezetet! Kampányt indít az aradi önkormányzat
A jelentkezőknek vállalniuk kell, hogy két évig gondozzák az „adoptált” területet.
Még ilyet! Úszó sziget a városligeti tavon „a vadkacsák védelmében”
Made in Arad. Műfüves szőnyeggel és művirágokkal díszítették a giccset.