Új album a Szabadság-szobor történetéről és jelentőségéről [AUDIO]

A koronavírus-járvány és az ellene hozott intézkedések által teremtett helyzethez igazodva, online, internetes közvetítés keretében mutatták be december közepén az Aradi Szabadság-szobor Egyesület legújabb kiadványát, a vértanúk emlékművének történetét bemutató Több mint szobor című albumot.
 

Az 1849. október 6-án Aradon kivégzett honvédtiszteknek – és a 13 mártír mellett valamennyi magyar szabadságharcosnak – emléket állító műalkotást először 1890-ben állították fel Aradon, de az első világháború után a Romániához került országrészekben a magyar történelmi emlékműveket eltávolították; így 1925-ben a Szabadság-szoborcsoportot is elemeire bontották, és különböző helyeken tárolták az allegorikus alakokat és a talapzat darabjait.

Több mint 70 év után, 1999-ben szabadították ki a várból a szobor darabjait, és több évi restaurálás után, 2004-ben állították fel ismét köztéren. Király András, a Szabadság-szobor Egyesület elnöke szerint egyedülálló dolgot valósított meg akkor az aradi magyarság, mert az elcsatolt magyarlakta területeken azóta sem sikerült Trianon előtti magyar történelmi műalkotást visszaállítani.

A Bethlen Gábor Alap támogatásával decemberben megjelent albummal Zala György szobrászművész monumentális alkotásának történetét, művészettörténeti jelentőségét, a szobor újraállításának rögös útját és egyben az eszmeiségét mutatják be – elsősorban az általános iskolás korosztálynak, ugyanis a könyvet minden Arad megyei magyar 5–8. osztályos tanuló megkapja, és a tanfelügyelőséggel kötött megállapodás értelmében oktatási segédanyagként használhatja.

A Több mint szobor című könyv kiadójával, a Szabadság-szobor Egyesület elnökével, Király András volt tanügyi államtitkárral Pataky Lehel Zsolt beszélgetett. Hallgassa meg a Temesvári Rádió Magyar adása számára készült interjút:

Audió

A rovatból ajánljuk:

Sofőrhiányra panaszkodnak a fuvarozók
Az Arad megyében bejegyzett fuvarozási cégek tulajdonosai 2023-ban arra panaszkodtak, hogy mintegy 750 kamionsofőrrel volt kevesebb az ágazatban a kelleténél, ma már azonban 1500 hivatásos gépjárművezetőre lenne szükség.
Palliatív osztályt alakítanak ki az egykori városi kórházban
Összesen 26 kórházi ággyal, 2, 4 vagy 6 ágyas tágas szalonokkal működik majd.
„A remény zarándokai” – félmillió résztvevőt várnak a csíksomlyói pünkösdi búcsúba
A fogadalmi búcsú főcelebránsa Kovács Gergely érsek, az ünnepi szónok pedig György Alfréd kamilliánus szerzetes lesz.
Lebontották a hőerőmű hűtőtornyát [VIDEO]
Az 1964-ben épült torony 60 éven szolgálta ki az erőművet, de a tavaly ősszel kezdődött átépítéssel feleslegessé vált.
Megjelent az aradi magyar monográfia-sorozat harmadik kötetének román fordítása is
Aradon és Gyulán is bemutatják A remény útvesztőjében című könyvet.
Buszsofőröket alkalmazna a CTP a pótlóbuszokra, de kevés a jelentkező
Júniustól Mikelakán autóbuszok szállítják majd az utasokat a villamossínek cseréje miatt.