Sorsunk a folyamatos küzdelem – így emlékeztek a márciusi ifjakra Aradon

Március 15.

Szakadó esőben zajlott a megemlékezés | Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Közösen kell fellépniük a magyaroknak és románoknak a szélsőségesen nacionalista hangok megerősödésével szemben – figyelmeztettek a szónok az Aradon tartott március 15-i megemlékezésen.

A szombat délutáni rendezvény kezdetével egy időben eleredő eső sem szegte kedvét az Arad megye majdnem minden magyarlakta településéről érkező megemlékezőknek, hogy főt hajtsanak a márciusi ifjak előtt, és elhelyezzék a kegyelet virágait az aradi 13 vértanú emlékműve, a Szabadság-szobor talapzatán.

Kínos közjáték zavarta meg a programot, mert a román, a magyar és az európai uniós himnuszok eljátszása után a hangosítás felmondta a szolgálatot, így Călin Bibarț aradi polgármester beszédét csak az egészen közel állók hallhatták. Gergelyfi Dávid végszavára – „éljen a magyar szabadság, éljen a haza!” – azonban „visszatért a lélek” a technikába, így a résztvevők már nagyobb lelkesedéssel tapsolták meg Magyarország kolozsvári főkonzulátusa munkatársát.

Marcel Ciolacu román miniszterelnök üzenetét a Mihai Pașca, a hivatalába pénteken beiktatott prefektus tolmácsolta. A kormány területi képviselője a kormányfői üdvözlet előtt személyes hangvételben köszöntötte az Arad megyei magyarságot nemzeti ünnepe alkalmából.

Büszke vagyok, hogy egy olyan megyében lehetek prefektus, amely modellértékű az interetnikus együttélésben. Közös érdekünk a fejlődés, ezért továbbra is együtt kell működünk, különösen most, amikora durva szélsőségesség egyre gyakrabban megnyilvánul. Egységesek kell maradjunk, hogy az kerüljön felszínre, ami összeköt bennünket: a békeszeretet, az egység a sokszínűségben

– fogalmazott a prefektus.

A szónokok sorát Faragó Péter Arad megyei RMDSZ-elnök zárta, aki szerint az 1848–1849-es magyar forradalom és szabadságharc kitörésének 177. évfordulója, március 15. arra emlékezteti az utókort, hogy a szabadság, a jogok, az értékek megőrzése és védelme sosem magától értetődő.

Az aradi Szabadság-szobornál méltósággal és hálával hajtunk főt hőseink előtt, akik bátor tetteikkel formálták nemzetünk történelmét. Büszkék vagyunk, hogy kivívtuk a jogot, hogy itt, köztéren ünnepeljünk. 25 évvel ezelőtt még nem volt magától értetődő, hogy a Szabadság-szobor itt álljon. Kitartó harc eredménye, hogy ma már természetesnek vesszük azt, hogy itt lehetünk és ünnepelhetünk

– idézte fel a negyed évszázaddal ezelőtt küzdelmeket Faragó Péter.

Faragó Péter RMDSZ-elnök beszéde | Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Az RMDSZ-elnök szerint „nem dőlhetünk hátra”, mert erdélyi magyarként sorsunk a folyamatos küzdelem a jogainkért, az anyanyelvhasználatért, az iskoláinkért, a közösségünkért. Tavaly azt tűnt a legnagyobb kihívásnak, hogy megmaradjon közképviselet Aradon, Bukarestben és Brüsszelben, és összefogással a magyarság elérte célját – mondta.

Ma egy új, talán még nagyobb fenyegetéssel nézünk szembe: a szélsőséges erők térnyerésével a parlamentben. A történelem kerekeit visszaforgatni akarók ma is itt vannak, és nemcsak minket, magyarokat fenyegetnek, hanem az egész ország jövőjét. Románia nem fordulhat vissza az elszigeteltségbe, a bizonytalanságba és jogfosztottságba vezető útra. Mi tudjuk, milyen, amikor nem beszélhetünk szabadon anyanyelvünkön, amikor csak otthon suttogva énekelhetjük a himnuszt. Azt szeretnénk, ha Románia maradna a 35 évvel ezelőtt választott úton, az európai, nyugati, a jólét és a fejlődés felé vezető úton, ez minden romániai polgár közös felelőssége

– jelentette ki Faragó Péter.

A beszédek végén a megemlékezők – közintézmények, politikai pártok, egyházak és civil szervezetek képviselői elhelyezték koszorúikat a Szabadság-szobor talapzatán.

Fekete Réka, az EMKE regionális elnöke adta át a kitüntetést Fekete Károlynak | Fotó: Kurunczi Ferenc

A megemlékezés után az aradi színházban a Háromszék Táncegyüttes Hazától hazáig című folklórműsorára várták a közönséget. A díszelőadás előtt adták át az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) által adományozott Kiváló Közművelő oklevelet, amelyet 2025-ben Fekete Károly, az aradi Kölcsey Egyesület alelnöke, az aradi magyar kulturális hagyaték ápolásában és megismertetésében végzett kiemelkedő tevékenységéért, a közösségi művelődés terén végzett pótolhatatlan munkájáért, valamint az aradi kulturális turizmus fellendítésének elismeréseként vehet át.

Hallgassa meg Pataky Lehel Zsolt összeállítását, amelyet a Temesvári Rádió Magyar adása számára készített az ünnepségről:

 

Tekintse meg képgalériánkat a március 15-i rendezvényről:

A rovatból ajánljuk:

Buszsofőröket alkalmazna a CTP a pótlóbuszokra, de kevés a jelentkező
Júniustól Mikelakán autóbuszok szállítják majd az utasokat a villamossínek cseréje miatt.
A nyomtatott sajtó végnapjai? A romániai magyar újságírás perspektívái
Az MCC következő előadása a kisebbségi napilapok megszűnésének következményeit latolgatja.
Kelemen Hunor levele az erdélyi magyarokhoz
„Romániában az elnökválasztás még sosem szólt annyira a magyarokról, mint most. Sokan mondogatják, hogy ez ugyanaz a helyzet, mint 2000-ben, amikor Iliescu és Vadim Tudor között kellett dönteni. Rossz és kisebbik rossz között. Csakhogy ez most nem így van. Nem fogom elvitatni Vadim Tudor magyarellenes „érdemeit”, de hogy úgy mondjam: ő kispályás volt Simion mellett.”
Felhajtás nélküli városnap Pécskán
Takarékossági okokból idén a helyi tanács ünnepi ülésével emlékeztek meg Pécska Város Napjáról: Kiválóság-díjat kapott Andronie Erzsébet Mária és Ionel Brade.
Zimándi és szentpáli magyar néptánccsoportok is fellépnek az Európa-napon
A volt Nagypiac helyén ünnepi műsort tartanak, melyen fellépnek a nemzetiségek nép együttesei.