Az Arad megyei prefektúra közleményében részgyőzelemnek minősítette a brassói bíróság alapfokú döntését. Ebben az utóbbi jóváhagyta az Arad megyei prefektúra keretében működő megyei földosztó bizottság azon kérését, hogy érvénytelenítse a borosjenői bíróságnak a visszaszolgáltatást elrendelő 2006-os döntését, és állítsa vissza a korábbi állapotokat.
A prefektusi hivatal tájékoztatása szerint a mostani ítélet nyomán a Colțeu család elveszíti tulajdonjogát a többnyire erdő borította 8742 hektár terület felett, mely visszakerül a román állam és Feltót (Tăuț) község tulajdonába. A brassói bíróság ítélete nem jogerős, megfellebbezhető a Brassó megyei törvényszéken. Mihai Pașca Arad megyei prefektus örömének adott hangot, hogy a prefektúrának lehetősége van „korrigálni” a helyzetet és „visszaszerezni a közösség vagyonát”. Azt is hozzátette, hogy várják a mostani alapfokú döntés jogerőre emelkedését.
A 8700 hektáros terület – amelyen a nyolcszáz lelkes falu is található – egykor Grósz József birtokához tartozott, aki fakereskedőként vásárolta meg a térség erdőit, és ezek kitermeléséhez a 19. és 20. század fordulóján keskenyvágányú vasutat is épített. A területet az utolsó tulajdonos örököseként fellépő aradi Colțeu család perelte vissza. 2006-ban a borosjenői bíróság megállapította az igénylők jogosultságát, és ezt az Arad Megyei Törvényszék is megerősítette, így 2009-ben a Colțeu család tulajdonosként betábláztatta a többnyire erdő borította területet. Két évvel később Zarándnádas lakóinak a tiltakozását váltotta ki, hogy az új tulajdonos megpróbált kilakoltatni a területről egy családot.
Ekkor a korrupcióellenes ügyészség (DNA) is átvizsgálta az örökösödési dossziét, és egy általa elkészíttetett szakértői vizsgálat megállapította, hogy nem hitelesek azok az iratok, amelyek alapján a terület visszaszolgáltatása történt. A DNA keresete nyomán 2016 decemberében a temesvári táblabíróság megsemmisítette a visszaigénylés alapját képező örökösödési bizonylatot, és mindazokat az iratokat, amelyeket ez alapján állítottak ki. Ezt az ítéletet 2017 júniusában hozott határozatával a legfelsőbb bíróság jogerőre emelte.
Az MTI emlékeztet, hogy a Colțeu család éveken keresztül pereskedett a román állam több intézményével és a falubeliekkel a terület miatt, több per jelenleg is zajlik. Az ügy bűntetőjogi vetülete elévült.