Pert nyert a prefektúra az egyetlen családnak visszaszolgáltatott Zarándnádas ügyében

Zarándnádas

Zarándnádason törvénytelenség történt | Fotó: Arad Megyei Prefektúra

Pert nyert az Arad megyei prefektúra az egyetlen családnak visszaszolgáltatott partiumi falu, Zarándnádas (Nadăș) ügyében. A brassói bíróság alapfokú ítélete megsemmisíti a borosjenői (Ineu) bíróság 2006-os döntését, mely 8700 hektáros területet szolgáltatott vissza egy aradi családnak – számolt be szerdán a prefektusi hivatal.

Az Arad megyei prefektúra közleményében részgyőzelemnek minősítette a brassói bíróság alapfokú döntését. Ebben az utóbbi jóváhagyta az Arad megyei prefektúra keretében működő megyei földosztó bizottság azon kérését, hogy érvénytelenítse a borosjenői bíróságnak a visszaszolgáltatást elrendelő 2006-os döntését, és állítsa vissza a korábbi állapotokat.

A prefektusi hivatal tájékoztatása szerint a mostani ítélet nyomán a Colțeu család elveszíti tulajdonjogát a többnyire erdő borította 8742 hektár terület felett, mely visszakerül a román állam és Feltót (Tăuț) község tulajdonába. A brassói bíróság ítélete nem jogerős, megfellebbezhető a Brassó megyei törvényszéken. Mihai Pașca Arad megyei prefektus örömének adott hangot, hogy a prefektúrának lehetősége van „korrigálni” a helyzetet és „visszaszerezni a közösség vagyonát”. Azt is hozzátette, hogy várják a mostani alapfokú döntés jogerőre emelkedését.

A 8700 hektáros terület – amelyen a nyolcszáz lelkes falu is található – egykor Grósz József birtokához tartozott, aki fakereskedőként vásárolta meg a térség erdőit, és ezek kitermeléséhez a 19. és 20. század fordulóján keskenyvágányú vasutat is épített. A területet az utolsó tulajdonos örököseként fellépő aradi Colțeu család perelte vissza. 2006-ban a borosjenői bíróság megállapította az igénylők jogosultságát, és ezt az Arad Megyei Törvényszék is megerősítette, így 2009-ben a Colțeu család tulajdonosként betábláztatta a többnyire erdő borította területet. Két évvel később Zarándnádas lakóinak a tiltakozását váltotta ki, hogy az új tulajdonos megpróbált kilakoltatni a területről egy családot.

Ekkor a korrupcióellenes ügyészség (DNA) is átvizsgálta az örökösödési dossziét, és egy általa elkészíttetett szakértői vizsgálat megállapította, hogy nem hitelesek azok az iratok, amelyek alapján a terület visszaszolgáltatása történt. A DNA keresete nyomán 2016 decemberében a temesvári táblabíróság megsemmisítette a visszaigénylés alapját képező örökösödési bizonylatot, és mindazokat az iratokat, amelyeket ez alapján állítottak ki. Ezt az ítéletet 2017 júniusában hozott határozatával a legfelsőbb bíróság jogerőre emelte.

Az MTI emlékeztet, hogy a Colțeu család éveken keresztül pereskedett a román állam több intézményével és a falubeliekkel a terület miatt, több per jelenleg is zajlik. Az ügy bűntetőjogi vetülete elévült.

A rovatból ajánljuk:

Csütörtökön nem lesz melegvíz Aradon
Július 17-én 8 és 21 óra között szünetel a melegvíz-szolgáltatás a városban, mivel a Radnai úti villamos és hőerőműben aznap szerelik be az új kazánokat.
Mégsem Aradon képzelik el a magyar világháborús hősök romániai központi temetőjét
Nem tartja megfelelőnek az Alsótemetőt a magyar világháborús hősök központi temetőjének a magyar honvédség.
Bepanaszolta az áramszolgáltatót a pécskai polgármester a lassú hibajavítás miatt
Antal Péter szerint érthetetlen, hogy egyes háztartásokban csak szerdán lett áram.
Ingyenes füst- és szénmonoxid-érzékelőket oszt szét a katasztrófavédelem
Egyúttal a kémények tisztán tartásának fontosságára is felhívják a figyelmet a tűzoltók.
Megrongálták a temesvári református templom és bérpalota falán a Tőkés-emléktáblát
Július 8-ra, keddre virradó éjszaka ismeretlen tettes leverte az „Éljen Tőkés László! Szabadság!” feliratú táblát.
Leállítja a reptér igazgatótanácsa tagjainak fizetésemelését a megyei tanácselnök
Nincs morális alapja az illetmény 50 százalékos növelésének, miközben az ország hiánnyal küzd.