Népszokásokkal ismerkedtek aradi diákok a Tornyai Tájházban

Szövés-fonás, kendertilolás, lekvárfőzés, dagasztás, kelesztés és végül kemencés lángossütés – szinte felsorolhatatlan az a sok tevékenység, amiket a Tornyai Tájházban kipróbálhattak 2022. október 11-én, kedden az aradi Csiky Gergely Főgimnázium IV. B osztályos diákjai, Bálint Erika tanítványai a Pro Move Arad Egyesület által szervezett kiránduláson.

Az egykori alföldi paraszti lét hétköznapjait bemutató népi gyűjtemény létrehozói, Tóth Piroska és Suttyák András 17 esztendő házigazdai tapasztalatával mutatták be és szerettették meg a gyerekekkel azokat a foglalatosságokat, amelyek nem is olyan rég – talán még szüleik kisiskolás korában is – a mindennapok részét jelentették.

A magyar határ menti Tornyán működő tájházban (amelynek háttérintézménye, a Pro-Pir-Kult Egyesület idén ünnepelte fennállásának 15. évfordulóját) megtalálható mindaz, ami hajdanán a háztáji gazdálkodás munkaeszköze volt. Régen a falusi ember szinte mindent maga állított elő, úgyhogy a köztiszteletnek örvendő, országhatáron túl is hírnévnek örvendő Piroska néni–Bandi bácsi páros „múzeumában” fellelhető szerszámok és gépek egyedi darabok. Értéküket növeli, hogy egytől egyig működőképesek, így a gyerekek kipróbálhatták a szövőgépet és a rokkát, a kendertilolót vagy a fatüzelésű disznóperzselőt. Október lévén az őszi betakarítási munkálatokba, például a kukoricamorzsolásba is belekóstolhattak a vendégek, a szemeket pedig a tájház két négylábú lakójával, a bárányokkal etethették fel.

Az egyik fő programpont volt a kenyértészta közös dagasztása és kelesztése, majd nyújtása, végül a nádszárral hevített kemencében a hagyományos kenyérlángos megsütése – no meg elfogyasztása. Legalább oly lelkesedéssel vágtak bele a gyerekek a szilvaszedésbe majd a szőlő szüretelésébe. A házigazdáktól megtanulhatták a szilvalekvárfőzés fortélyait, s még ajándékba is kaptak egy-egy üveg szilvaízt.

A szívélyes vendégfogadás és a feledhetetlen élmények örökké emlékezetessé tették a gyerekek számára az ottlétet.

A kirándulást a Magyar Kormány Nemzetpolitikai Államtitkársága támogatta a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által. A Hagyományőrző kirándulások szórványban élő iskolások számára című pályázat keretében a gyerekek szeptemberben a Maros-ártér Tájvédelmi Körzet látógatóközpontját keresték fel, október 6., a nemzeti gyásznap előtt két nappal pedig a világosi fegyverletételi tárgyalások helyszínére kirándultak. Ezzel a csoport megismerte szűkebb és tágabb környezetének természeti örökségét, növény- és vadvilágát, a magyar történelmi emlékhelyek egy részét, valamint a népszokásokkal, népi mesterségekkel, a háztáji gazdálkodás alapismereteivel gazdagodott.

 

A rovatból ajánljuk:

Kamionstopot rendeltek el Arad megyében a hőség miatt
Pénteken és szombaton lesz érvényben a korlátozás, mindkét nap 12–20 óra között.
Hőségriadó az ország nyugati felében: 40 fok is lehet
Arad megyében pénteken 10 órától szombat 10 óráig érvényes a riasztás.
Felavatták az első Arad megyei bölcsődét, amely az országos program keretében épült
Modern, 40 gyerek kényelmét szem előtt tartó bölcsőde épült Pankotán.
Két jelentős forgalomkorlátozásra figyelmeztet a városháza
Szombattól vasárnapig az Atrium előtti sávot, hétfőtől az Unirii utca egy szakaszát zárják le.
Faodúban fészkelő méheket fogtak be a játszótéren
Egy óvoda közelében lévő játszótéren álló fa odújába fészkelt be egy méhraj Aradon.
Ismét használhatják a Maros vizét itatásra, öntözésre
Csökkent a parajdi bányakatasztrófa nyomán szennyezett folyó sókoncentrációja.