Mit tegyünk a megfázás ellen? Jótanács a háziorvostól

Illusztráció | Fotó: pixabay.com

Illusztráció | Fotó: pixabay.com

Bár enyhén csökkenő tendenciát mutat a légzőszervi megbetegedések száma, még mindig nagyon sokan keresik fel a háziorvosukat, illetve sokan szorulnak kórházi kezelésre. Ursuța Rozália aradi háziorvos tanácsokkal szolgált, mit tegyünk a megelőzés érdekében, illetve akkor, ha megbetegedtünk.

Az Arad Megyei Sürgősségi Kórház tájékoztatása szerint a múlt héten (február. és 9. között) 233 személy fordult az intézményhez szezonális légzőszervi panaszokkal, akiknek a kétharmada (154) kiskorú volt. 101 főt utaltak be kórházi kezelésre, közülük 85-en voltak gyerekek és 16-an felnőttek. Influenzával csak nyolc beteget diagnosztizáltak (hét kiskorút és egy felnőttet), a többieket tüdőgyulladással, gócos tüdőgyulladással, hörgőcskegyulladással és más vírusos megbetegedéssel utalták be.

A páciensek száma enyhén csökkent a megelőző hetihez (a január 27.–február 2. közöttihez) képest, a kórház vezetősége szerint a járványkórházi osztályok megteltek.

A szakorvosok azt tanácsolják, hogy aki a betegség tüneteit (izomgyengeség, fejfájás, láz, végtagok sajgása), tapasztalja magán, mielőbb forduljon háziorvoshoz, hogy megkaphassa az előírt kezelést, így megelőzhető az állapot súlyosbodása és a kórházi osztályok túlzsúfoltsága.

Az elmúlt téli időszakhoz képest nincs több beteg, de szembeötlő, hogy a légúti fertőzésektől szenvedők között nagyon sok a kiskorú – osztotta meg tapasztalatait dr. Ursuța Rozália aradi háziorvos. „Ezen nincs mit csodálkozni, a gyerekek többet vannak közösségben, így könnyebben elkapják egymástól a betegségeket. Most ennek van szezonja, mit csináljunk, tél van” – mondta a szakember.

A doktornő praxisában úgy látta, hogy sokan megpróbálják házilag kúrálni magukat, de egy-egy súlyosabb eset már antibiotikumos kezelést kíván, és olyankor keresik fel a rendelést.

Otthon is megpróbálható a gyógyulás, mindenképp szedjenek Paracetamolt vagy Nurofent, és sok C-vitamint, de egy teljes kontroll azért nem árt

– tanácsolta azoknak, akik már elkapták valamelyik légúti megbetegedést.

A fertőzések megelőzésének, illetve a továbbterjedés megakadályozásának a legjobb módját abban látta Ursuța Rozália, ha nem sétálnak feleslegesen az emberek, és kerülik a tömeget.

Ha muszáj kimenni, akkor öltözzünk melegen, fogyasszunk sok C-vitamint cinkkel együnk, ami immunerősítő hatású. A megfelelő táplálék is nagyon fontos: leveseket együnk, jó házikosztot és sok gyümölcsöt

– hangzott a jótanács.

Az elmúlt hétvégén (péntek este nyolc órától hétfő reggel nyolc óráig) 458 személy fordult az aradi sürgősségi osztályhoz, köztük 120 kiskorú. A kórház tájékoztatása szerint 105 személynél diagnosztizáltak légzőszervi megbetegedést, a többiek főleg gyomorbántalmakkal, szív- és érrendszeri, valamint idegrendszeri panaszokkal fordultak orvoshoz.

A rovatból ajánljuk:

Aradon is látható lesz a szombati részleges napfogyatkozás
A jelenség 13 óra környékén kezdődik, amikor a Hold eléri a Nap peremét és először beletakar abba. A napfogyatkozás maximális fázisa 13:21-kor következik be. A Napot kizárólag erre a célra gyártott eszközökkel szabad megfigyelni.
Elfogadták az aradi költségvetést, a magyar intézmények és programok is kapnak támogatást
Az 1,3 milliárd lej kitevő büdzséből több mint másfél millió lej az, ami a magyar intézményeket és rendezvényeket illeti meg.
Húsvétra elkészül a Hármassziget új hídja
A beruházás összértéke 17 millió lej. Az új híd 100 méter hosszú és 3,5 méter széles, már csak a két végén kell aszfaltozni.
Román Gábor: remélem, tettem valamit Arad népszerűsítéséért [AUDIO]
Nyolcadik éve fordítja le román nyelvre az Araddal kapcsolatos magyar helytörténeti kiadványokat.
Két héttel meghosszabbítják a forgalomelterelést a Vlaicu-negyedben
Tovább tart a villamossínek cseréje, április 4-ig tilos a közlekedés a Făt-Frumos (Szoros) utcában.